POÄŚETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma July 21 2019 14:43:51
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Alge
Stranica 3 od 5 < 1 2 3 4 5 >
Autor RE: Crna ?upava i H2O2
gMajstor
ÄŚlan

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 12.08.09
Upisano u 06-10-2009 19:16
E da sad sam primetio da crna cupava nije skroz eliminisana, da je ipak opstala na nekim mestima po kojima je prskano sa H2O2, tj na Nani (na listovima koji su malo pokriveni drugim listovima) Na Sagitariji de je veca koncentracija listova (listovi koji su ispod) i na mahovini kao da joj nije nista. I dalje pratim situaciju, pa izvestavam happy
www.barnak.co.rs Pošalji privatnu poruku
gMajstor
ÄŚlan

Upisano u 10-10-2009 15:21
Dakle posle par dana i prevecerasnjeg ponovnog prskanja, da izvestim.
Crna cupava stagnira, ima je tu i tamo, ali jos uvek nije otpala sa listova. Poceo sam sad da dodajek i EC. Sto se tice stanovnika akvarijuma stanje nepromenjeno.
bio_biofizicar
ÄŚlan

Reputacija: [ +19 ]
Registrovan: 10.02.09
Upisano u 10-10-2009 20:08
Ajde molim te da napravimo malo detaljniji presek zbivanja posle desetak dana tretmana sa H2O2

1. reci mi kada bi odokativno gledao za koliko % si smanjijo kolicinu crne cupave?
2.Da li su oni zbunici crne cupave koji su pobeleli otpali i nestali ili su i dalje zakaceni tu gde su i bili (ili se -nedaj boze -oporavljaju)?
3. kakav je procentualno odokativni efekat na ostale alge u aq?
4. Koliko sam shvatio i dalje nema stetnih efekata na ostale biljke u aq. Ako gresim ispravi me.

Unapred hvala:Thumb:
Izmenio bio_biofizicar u 10-10-2009 20:09
Pošalji privatnu poruku
gMajstor
ÄŚlan

Upisano u 11-10-2009 01:01
Veceras sam dodao jos 17 ml dakle, samo deove de sam preskocio tretman pre ili de su se pojavile onako sitne.
1. Smanjila se za 80 - 90 % s time da nije otpala sa listova skroz, vec polako otpada, ali je potpuno bela. Jedino je preostala u mahovini
2. Ostali su zakaceni i dalje tu de su bili, ali polako propadaju i listovi se ciste
3. Ostale alge sem one zelene sto je na staklu propadaju
4. I dalje nema stetnih efekata na bilje i zivi svet. Jedina biljka na kojoj sam zapazio da joj je smetalo je Drezga. Opustila je listove

E da i mora direktno da se nanosi, jer i par cm od dela koji smo tretirali alga ne propada. Dakle svaki dan po jedan deo akavarijuma i moze lepo da se ocisti akvarijum i da primetio sam da tako tretiranu algu jedu Ancistrusi mislim kad pobeli (mada ... )
paleoglodit
ÄŚlan

Reputacija: [ +5 ]
Registrovan: 18.10.08
Upisano u 11-10-2009 01:05
gMajstor je napisao/la:
.... i da primetio sam da tako tretiranu algu jedu Ancistrusi mislim kad pobeli (mada ... )

Ma to je njima ko na roštijlu haha
Pe?ena ?upava
mmmmmmmm:smiley44:
toddush@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
ÄŚlan

Upisano u 15-10-2009 07:12
Gmajistore mozemo li po tvom misljenju posle 15 dana ovaj eksperiment nazvati uspesnim, a metod direktnog dodavanja H2O2 proglasiti za jedan od uspesnijih nacina borbe sa crnom cupavom, kao i vecinom drugih algi bez preterano stetnih posledica za ostale stanovnike aq....

Misljenje ostalih bi takodje dobro doslo....

Ja licno nisam eksperimentisao, ali sve ovo sto sam procitao do sada meni deluje poprilicno OK i prihvatljivo.

Gmajstore fala za hrabar pokusaj i izvestavaj nas tu i tamo....hejhej
Pošalji privatnu poruku
gMajstor
ÄŚlan

Upisano u 15-10-2009 14:22
Pa iskreno moze se reci da je jedan od uspesnijih nacina bvorbe, mada ne daje dugotrajne rezultate. Ali ako bi se jednom nedeljno tretirali delovi de se alge pojavljuju mislim da bi akvarijum bio cist. Sve u svemu ja i dalje nastavljam sa ovom metodom, tj prskacu ga kad god budem vide da se crna alga pojavljuje. Opet je vidim na nekim listovima, tako da ce opet biti pre gasenja svetla prskanje po istim. Sad se pojavila jer sam iskljucio CO2 posto sam poceo da dodajem EC. I mislim da bi bilo previse ugljenika za mojih 50 litara, tj 45 litara vode.

Da ovo je jedan od uspesnijih nacina borbre protiv crne cupave. Bolje deluje od bilo kog algicida a ostavlja manje posledice. Tj nisam primetio da steti nesto previse biljkama (sve su ok i nisu smanjivale rast)
gMajstor
ÄŚlan

Upisano u 24-10-2009 17:40
Opet da malo dopisem utiske. Pa ovako:

Sasvim se lepo moze kontrolisati crna cupava alga ako se jednom nedeljno prska po delovima de se pojavi. Svakim danom sve je manje ima i sve se manje pojavljuje. Polako ali sigurno je H2O2 suzbija. I dalje nisam primetio da steti biljkama a ni ribama. Mislim da bi najbolji sistem bio primenjivati H2O2 od samog pocetka formiranja akvarijuma, dok se jos crna cupava pojavljuje samo u tragovima, tj kao sitne tackice na pojedinim listovima a ne cekati da se rasiri po celom akvarijumu.
Dakle, jednom nedeljno vece pre izmene dela vode ili prilikom izmene dela vode (bez svetla i strujanja vode u akvarijumu) tretirati akvarijum sa 0,3-0,4 ml/l H2O2 na kolicinu akvarijumske vode direktno po algi. Ostaviti 5 - 10 minuta da deluje i nakon toga ukljuciti rasvetu i strujanje vode u akvarijumu da se visak peroksida spere s bilja ako je kojim slucajem ostao. paziti da se ne sprica kojim slucajem po ribama i drugim zivim stvorenjima.
Izmenio gMajstor u 24-10-2009 17:42
gMajstor
ÄŚlan

Upisano u 01-11-2009 21:44
Idemo dalje, ovako:
Veceras sam posle gasenja svetla sipao malo jacu kolicinu (neuobicajeno veliku) 60 ml direktno u vodu i sad cu da vidim do sutra sta ce da se desi. POjavila mi se crna cupava medju mahovinom (javanskom ili koja je vec sorta). Videcu dal ce ovako da se postigne neki efekt, u svakom slucaju vidim da ima neke reakcije po listovima de ima alge. I da reakcija je bila da su se ribe malo vise uznemirile pa ikozice. Ali se situacija smirila za desetak miuta, mada je akvarijum i dalje pun kiseonika happy Perling za slikanje happy
bio_biofizicar
ÄŚlan

Upisano u 01-11-2009 23:26
Znaci krenuo si ostro i na prvu loptu.
Ispade da je sve ono predhodno bilo kratkog daha, ako se BBA vratila duplo jaca.
Neka je sa srecom.
Izvestavaj!
Pošalji privatnu poruku
gMajstor
ÄŚlan

Upisano u 02-11-2009 11:18
Ne nije ono prethodno bilo kratkog daha, samo trazi redovno odrzavanje jednom nedeljno. Dakle cim se primeti crna cupava krenuti s tretmanom.
Posle sinoc rezulatti su sledeci:
Primecujem ponovno propadanje cupave, biljke i ribice su za sad ok.
beninb
ÄŚlan

Registrovan: 18.08.09
Upisano u 02-11-2009 14:50

Ispratio sam temu, pa reko da napišem svoje iskustvo sa H2O2, jer vidim da ste pravo neodlu?ni po tom pitanju.
Istini za volju ja sam iz drugog razloga po?eo da koristim hidrogen peroksid, ali je suština ista.
Vjerovatno vam je poznato da H2O2 hemijski reaguje sa hipermanganom tako što ga neutrališe u potpunosti. Bore?i se jednom prilikom sa infekcijom u svom kolektivnom akvariju koji je bio dobro ubiljen i naseljen ribama, "više ili manje" osjetljivim na uslove koji vladaju. Tako sam tretiraju?i akvarij sa hipermanganom a potom i hidrogenom, izme?u ostalog pored bolesti na ribama riješio se i algi. Da budem jasan s po?etka nisam ustvari znao šta je uništilo alge, s tim da je sve ostalo "korisno", u akvariju, ostalo uredno i ispravno.
Poslije toga sam ?itao tražio i eksperimentisao.
Došao sam do zaklju?ka da ustvari hidrogen "o?isti" vodu u akvariju. S vremena na vrijeme, zbog prejakog svjetla u mom akvariju krenu alge da se razvijaju, upotrijebim H2O2, onako direktno u vodu lagano sa uklju?enom filtracijom. Poslije tretmana voda postane bistra ko staklo.
Da napomenem da je ustvari to moje iskustvo i ne garantujem da možda postoji odre?ena koli?ina hidrogena preko koje ne smije da ide. Tako?er ne mogu da kažem da li možda hidrogen uništi i neki broj korisnih bakterija u akvariju ili filteru. Samo mogu da konstatujem da vam hidrogen ne?e naštetiti biljkama ili ribama u akvariju ako ga koristite umjereno, jer kod mene fercera sve bez problema.
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
ÄŚlan

Upisano u 02-11-2009 15:33
Hvala, ali sta u tvom konkretnom slucaju znaci umereno?
Koliko cega na koliko cega (H2O2 na H2O)?
Pošalji privatnu poruku
beninb
ÄŚlan

Upisano u 04-11-2009 23:52

Ja sam koristio 25 ml 3% H2O2 na 120 l tank, direktno u vodu kontra od filtera.
Najbolje se to primjeti sipanjem u akvarij rastvora hipermangana u vodu dok ne dobije roza boju, odstoji cca 15 min, a potom hidrogen peroksid dokle god isti ne neutrališe hipermangan.
Ovim postupkom se uništavaju i bakterije, te je rizi?an za biljne akvarije sa korisnim bakterijama. Kod mene nije imalo negativnog efekta na bilje jer pri tretmanu prvo isklju?im filter i ubacim pumpu, samo da napravim strujanje vode u akvariju, da bi sredstvo mogli da dodje u svaki dio akvarija.
Poslije tretmana sa?uvao sam mikrofloru, a uništio gamad.
Pošalji privatnu poruku
paleoglodit
ÄŚlan

Upisano u 05-11-2009 00:00
A koje su alge bile u pitanju? U kojoj meri su bile prisutne?
beninb
ÄŚlan

Upisano u 05-11-2009 20:36

Prvenstveno sam imao samo problema sa zelenim algama, zbog jakog svjetla. Zelena ?upava se povu?e poslije jednog, ili eventualno dva tretmana, dok je zelenu ta?kastu dosta teže riješit ovim postupkom, ali ona mi i ne stvara probleme vizuelne prirode jer je ne bude mnogo i ono što ostane riješe ancitrusi.
Prije mjesec dana, pri formiranju novog akvarija (pored sluzi na panju) imao sam problem zelene vode (zelene jednostani?e alge i sl.), što je normalno kod formioranja novog akvarija, kako je meni poznato, ali je po?ela da guši biljke.
Od prvog tretmana, voda se izbistrila ko "staklo", ali sam poslije par dana morao ponoviti tretman i to je to.
Poslije toga po potrebi, mada vrlo rijetko :afro:
Ko želi da se uvjeri neka naspe u teglu vode, poviš nj postavi obi?nu sijalicu, kada se stvore alge izvrši tretman i po potrebi ponovi.
Pošalji privatnu poruku
paleoglodit
ÄŚlan

Upisano u 05-11-2009 20:52
beninb je napisao/la:

Prije mjesec dana, pri formiranju novog akvarija (pored sluzi na panju) imao sam problem zelene vode (zelene jednostani?e alge i sl.), što je normalno kod formioranja novog akvarija, kako je meni poznato, ali je po?ela da guši biljke.

To nije normalno kod formiranja aq. Moze se desiti da se zamuti ali ne i da se zazeleni.Osim toga samo i nestane bez neke intervencije. To zelenilo spada u vanredna stanja tj.nije predvidjeno kod normalnog cikliranja.
Svakako imacu u vidu tvoj metod da prenesem nekome sa zelenom vodom.Za ostale alge me nisi ubedio da deluje.

Zelenu vodu nisam nikad imao. Mislim da su potrebni ekstremno losi uslovi za pojavu iste (prejaka podloga ....)
Izmenio paleoglodit u 05-11-2009 21:09
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 05-11-2009 21:11
Za "zelenu" vodu, je najve?i problem pove?anih hranljivih materija u VODI, ne u podlozi, u kombinaciji sa dužim fotoperiodom pri ja?em intenzitetu svetla. Mislm da je hipermangan imao više uticaja na "zelenu" vodu, od H2O2, ali vredi isprobati...Boban je pisao još davno za uticaj slame u vrtnim jezerima, što bi se reklo da se zelena voda uništavala baš ovim jedinjenjem.
Pošalji privatnu poruku
paleoglodit
ÄŚlan

Upisano u 05-11-2009 22:31
Brainman je napisao/la:
Za "zelenu" vodu, je najve?i problem pove?anih hranljivih materija u VODI, ne u podlozi, u kombinaciji sa dužim fotoperiodom pri ja?em intenzitetu svetla.
Da pa ako je podloga prejaka bice hranljivih materija i u vodi

Brainman je napisao/la:Mislm da je hipermangan imao više uticaja na "zelenu" vodu, od H2O2, ali vredi isprobati...

To ne znam ali sigurno znam da se neutralisu. Predpostavljam da Benimb to radi zbog overdoziranja hipermangana pa brzog neutralisanja. Verujem da to moze bas pogubno delovati na zelenu.

Brainman je napisao/la: Boban je pisao još davno za uticaj slame u vrtnim jezerima, što bi se reklo da se zelena voda uništavala baš ovim jedinjenjem.
Za slamu znam ali ne razumem na koje jedinjenje mislis i kako ga dovodis u vezu sa slamom i kakve veze to ima sa H2O2 i KMnO4.
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 05-11-2009 22:42
Što se ti?e hranljivih materija u vodi, možeš ih imati i prilikom lošeg doziranja, tako da ne mora da zna?i da govorimo o jakoj podlozi, kao što se javlja u vrtnim jezerima, ?ak i u de?ijim bazenima, tako da se više nalazi u sprezi sa neadkvatnim osvetljenjem, od hranljivih materija, koje su opet u nekoj meri potrebne da bi se stvorila "zelena" voda.

Što se ti?e hipermangana, ja sam li?no isprobavao i ima ga u nekoj temi oko zelene vode, ?ak i njegovo doziranje, tako da ako se neko se?a neka linkuje, pominjano je i serino sredstvo za vrtna jezera, ali mislim da je re? o CuSO4.

Slama ima veze sa H2O2...Trebao si malo da pre?ešljaš tekstove :bad:

LINK
Pošalji privatnu poruku
Stranica 3 od 5 < 1 2 3 4 5 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
OdrĹľavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisničko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatražite novu OVDE.

Gosti: 184
Nema ÄŤlanova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih ÄŤlanova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji ÄŤlanci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,