POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma November 14 2019 08:06:45
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Alge
Stranica 1 od 2 1 2 >
Autor Easy Carbo vs Crne alge
SnikS
Član

Reputacija: [ +2 ]
Registrovan: 16.11.07
Upisano u 08-11-2008 18:30
U poslednjih 2 meseca od kako koristim E.C. imam jedan problem koji vec pocinje da me izludjuje.Imao sam problema sa koncastom i to je E.C. efikasno resio,ali javio se drugi problem-crne alge.Co2 je oko 140 meh/sek DIY varijanta + 5 ml E.C. svaki dan + ProFito svaki drugi dan po 5 ml na aq od 275 l i drop pokazuje da je koncentracija co2 oko 30 ml/l.Osvetljenje 6x 38 w foto period 8 sati.Zamena vode jednom nedeljno 50 %.
Evo sta me buni.Kada mi je nestao E.C. dok je stigao drugi 6 dana ga nisam dodavao i crna je pocela da se gubi a koncasta je pocela da se pojavljuje.Kada sam poceo ponovo da doziram E.C crna alga se vratila.Ima je samo na Lilaeopsiosu,Anubiasima i na Eleocharisu.
Da li neko zna koji je uzrok nastanka Crne alge u ovom slucaju?
ivanoi_85@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Easy Carbo vs Crne alge
lp
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 04.04.07
Upisano u 08-11-2008 19:39
Ne znam kakav co2 reaktor imas...al to sve sto si naveo je ili nedostatak co2 ili fluktuacije u co2, ili pak nedostatak cirkulacije u akvariju i nemogucnost dostave co2 biljkama.

Iskljuci filter na par minuta i sa spricom nanesi easy carbo direktno po mjestima di ti je crna alga. Za dva dana ce nestat. Al uzrok ti je sigurno u necemu sto sam ti naveo gore.
Izmenio lp u 08-11-2008 19:41
Pošalji privatnu poruku
kirekire
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 08.12.07
Upisano u 10-11-2008 14:22
Ja koristim Seachem Excel sto kaze da je skoro isti sa Easy Carbo. Kad stavim vise nego sto je u uputstva javja se koncasta alga preko noc!!! Upati paznja dali si stavio tacno koliko sto pise na uputsva!!
Pošalji privatnu poruku
Vojs
Član

Reputacija: [ +3 ]
Registrovan: 14.03.07
Upisano u 13-11-2008 10:16
Fosfati i nitrati? Da li moda dodaje NPK ili neto sli?no?

Meni se letos pojavila crna onako iznenada i reio sam je poprili?no brzo (dve nedelje) smanjenjm doze NPK i ?e?im promenama vode ne menjaju?i dozirinja Carba.

Mislim da dodaje i previe pro fita. Imam sli?en sistem ?ubrenja i na mojih 250 l dodajem oko 2 ml svaki tre?i dan uz promenu vode 2 puta nedeljno. Sa ovom dozom bilje raste jako lepo, a algi nema.

Zna?i, javi ta je sa fosfatima i nitratima i redukuj dodavanje istih, ako ih dodaje i smanji pro fito i malo ?e?e menjaj vodu.
Pošalji privatnu poruku
Vojs
Član

Upisano u 13-11-2008 10:18
Jo jedna stvar! iaj listove na kojima se ona nalazi! Ovo je posebno bitno kod Anubija ?iji listovi dosta dugo traju, a sa staro?u ih obi?no okupiraju alge raznih vrsta.
Pošalji privatnu poruku
SnikS
Član

Upisano u 13-11-2008 17:40
IP probao sam sa tvojom metodom da direktno nanesem Carbo na alge i isljucim filter i tek mi sada nista nije jasno.Te crne alge su postale verovali ili ne crvene a posle 2 dana drecavo narandzaste.Videcemo sta ce biti sa njima da li ce jos da menjaju boju ili ce da nestanu.
Vojs ne znam koliki su fosfati i nitrati,sledece nedelje mi stizu testovi pa javljam rezlutat merenja.Ima ih i na starim listovima Anubije i na Microsorumu koji i oni se nalaze gde je najvece kovitlanje vode iz filtera u aq.u drugu polovinu aq skoro i da nema strujanja vode i nema ni traga crnim algama.zzz?.Mozda sam preterao sa profitom jer sam ga dozirao svakog dana po 3 ml.Smanjicu dozu kao sto si mi ti rekao pa javljam sta se desava.Hvala na savetima.
miti
Član

Registrovan: 01.02.08
Upisano u 13-11-2008 18:10
Brate da ti posaljem i Elodeu, u aq gde imam elodeu nema traga algama, a u drugima ponekad ima ali tu posao zavrsi odinopur.
Pošalji privatnu poruku
Aquamaniac
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 04.04.07
Upisano u 13-11-2008 18:13
Verujem da ce ti testovi dosta pomoci u utvrdjivanju uzroka nastanaka ove alge u tvom aq. Verovatno su ti ili fosfati ili nitrati visoki,ali o tom potom kad izvrsis merenje istih. Ne verujem da je uzrok nastanka alge,kako si napisao,preterivanje sa ProFitom,jer ja toliko dodajem u aq od 60l bez stetnih posledica. Ako ih vec nemas,dobro bi bilo nabaviti sijamskog algara,jer crnu algu jedu u slast.
hejhej
Pošalji privatnu poruku
Vojs
Član

Upisano u 13-11-2008 19:04
SnikS je napisao/la:
IP probao sam sa tvojom metodom da direktno nanesem Carbo na alge i isljucim filter i tek mi sada nista nije jasno.Te crne alge su postale verovali ili ne crvene a posle 2 dana drecavo narandzaste.

To zna?i da si ih ubio uskoro ?e da pobele i da otpadnu polako.
Pošalji privatnu poruku
simche
Član

Registrovan: 25.07.08
Upisano u 15-11-2008 09:00
Kod mene se desilo isto,desetak sati posle nanoenja Carboa na alge,dobile su crvenu boju i skupile se,?ekam samo da otpadnu.

EC:bad:Crne alge=:Thumb:
nenad_malta@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
SnikS
Član

Upisano u 16-11-2008 19:42
Evo slike problema
SnikS dodata sledeća slika:

../forum/attachments/alge_2.jpg
640x360 [JPG]
zika
Član

Registrovan: 11.01.08
Upisano u 13-05-2009 00:42
Sniks, jer si se reio ovih algi i kako? ajde napii u ?emu je tajna efikasne borbe protiv njih...ukoliko je tvoja borba bila efikasna.
Pozz
Pošalji privatnu poruku
sejn
Član

Registrovan: 01.02.08
Upisano u 15-05-2009 20:55
Mislim da treba bolja cirkulacija vode i cesce zamene vode uz redovno pranje filtera.Nisam siguran s cim sam je se ja otarasio koristio sam sve i svasta,ali mislim da je to dobro resenje.happy Alge vise nemabiggrin
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 15-05-2009 22:32
zika je napisao/la:
ajde napii u ?emu je tajna efikasne borbe protiv njih...

CO2 oko 30-40ppm, ja ovu algu nisam video 3 godinehejhej
Pošalji privatnu poruku
zika
Član

Upisano u 15-05-2009 23:59
E ovako je kod mene.
Aq 330 l, protok 3 aq/h, formiran pre nepune 2 nedelje, filter je u po?etku imao umesto kerami?kih prstenova komadi?e siporex bloka, aktivni ugalj i obi?an sundjer, rasveta 4*54w/865, CO2 iz boce non stop ( ne znam koliko ppm ali dropcheker je u zelenoj boji) temp 24-26, djubrenje od prvog dana, DIY podloga 30% pe?ena zemlja crvenica( vrsta gline), 30% pe?ena umska zemlja, 30% treset (?arobna zemlja) i 10% peska. Ova masa je 5-6 nedelja stajala u buretu sa vodom uz redovnu zamenu vode. Preko ovog hranljivog dela koji je debljine oko 4 cm i oko njega uz staklo sam stavio sitan pesak granulacije 0-1mm u debljini od oko 1 cm. Izme?u peska i hranljive podloge plasti?an dak kao od paprike, krompira i sl. i preko svega toga pesak granulacije 2-4 cm u debljini od oko 4 cm.
Bilje dosta od samog po?etka koje raste i perla iako je svetlo uklju?eno svega 5 sati dnevno. Voda iz filtera se uvodi u aq preko creva koje sam probuio na nekoliko mesta i tako dobio na aeraciji.
Riba za sada nemam osim kozica koja sam ubacio 4. dan od formiranja (znam da je rano ali tada mi je iskrsla prilika da ih nabavim i tu priliku nisam smeo da propustim jer ko zna kada bi doao u slede?u ansu da ih nabavim).
estog dana sam primetio mrtve kozice i to da su mi crkle 10 od 20 kozica, otprilike. Alge su do tada bile jedva primetne. Tada sam posumnjao da je uzrok crkavanja previe djubriva pa sam prekinuo sa djubrenjem 2 dana...i tada su po?eli problemi i moj hod po mukama. Vodu menjam svaki 3. dan 25% ?esmova?om. Verovali ili ne kada sam tada 6. ili 7. dana promenio vodu u popodnevnim satima alge su se ve? bile pojavile a posle samo 1 sat alge su se udvostru?ile iako je svetlo bilo isklju?eno. To nije bio rast algi nego okupacija, ofanziva. Da se najei. ?ini mi se da su toliko vrtloglavo rasle da se njihov rast mogao zapaziti u taj 1 sat. Osim ovih algi imao sam i u onu kon?astu.
Tada sam odlu?io da ponovo krenem sa djubrenjem jer sam izveo zaklju?ak da je premalo djubriva. Testere nemam, bilje je raslo solidno i perlalo ali sam posumnjao da je jedini razlog manjak djubriva u vodi ( jer sam prestao sa djubrenjem a situacija se naglo pogorala kada sam zamenio i tako osiromaenu vodu jo siromanijom ?esmova?om) pa sam po?eo ponovo da djubrim.
Djubrenje sam vrio djubrivom koje sam sam smu?kao i to djubrivom koje sam kupio u poljoapoteci. Eh sad...kada su koli?ine djubriva u pitanju...Svaki dan oko 3,3 g (NPK 25:10:15) i oko 16,5 g (KNO3 kemira) rastvoreno u destilovanoj vodi. Posle svake zamene vode u prvoj nedelji sam dodavao oko 2.3 ml wuxal fero koji sadri 0,16 g Fe, a u drugoj nedelji sam prestao jer sam pro?itao da viak Femoe biti uzro?nik algi.
Do ovih mera sam doao tako to sam loe sra?unao PPS pro na?in:bad::bad:.
Ina?e, i ja sam se ?udio zato je to po mojoj ra?unici ispalo mnogo ali i onaj se ?udio u crtanom filmu da ?udno piu re? voda.
I na kraju...posle tre?e zamene vode po?istio sam ru?no alge koliko sam mogao dolio opet ?esmova?u, nastavio sa ovakvim djubrivom i situacija je daleko od dobre ali kako je bilo sada je SUPER.
Ovih dana ?u ubaciti i 10-ak lisica jer su mi samo one dostupne...
Nadam se da ?u se izboriti nekako.
Kada bi samo znao gde sam i u ?emu pogreio...:smiley29::smiley23::smiley13:zzz
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 16-05-2009 10:18
Nema potrebe za dodatnom aeracijom, poto sam kae da bilje perla, tako da ima sasvim dovoljno rastvorenog O2 u vodi. Zasi?enje akvarijuma sa O2 ide i preko 150%, no?u sa naravno jedan deo tog O2 potroi, ali sam siguran da nema potrebe za dodatnom aeracijom, osim ukoliko taj improvizani spraybar nema funkciju da ukloni odredjene koli?ine CO2 iz vode i tako odrava sistem stabilnim (ovo da se ogradim, ako ga ukloni, pa neto krene naopako :boskehappy Crna alga pri koncentracijama koje sam naveo, jednostavno ne raste, ?ak sam uzeo Anubiju sa tim algama i jednostavno su krenule da nestaju, za ostale alge su bitni i drugi faktori hejhej
Pošalji privatnu poruku
zika
Član

Upisano u 16-05-2009 13:46
Ja tek sada vidim da je ovo tema o crnim algama...Povukla me slika koju je oka?io sniks par postova ispred. ja u stvari nemam probelma sa crnom algom nego s ovom koja je na toj slici. Pored nje imam i zelenu kon?astu i onu na staklu ali ta je najamanji problem.
Spray bar sam napravio buenjem dovodnog creva ne zbog ubacivanja O2, pove?anja njegove rastvorljivosti ili radi odravanja sistema stabilnijim nego da bi bolje rasporedio protok ?iste vode iz filtera u aq jer je aq duga?ak 110 cm.
Pokuao sam i sa smanjenjem svetla tako to sam isklju?io 2 sijalice i ostavio samo dve i nita. Alge ne da se ne smanjuju nego se pove?avaju. Od pre dva dana reim osvetljenja je 4-4-4...ali bez efekta. Sutra je tre?i dan od poslednje promene vode i sutra ?u je zameniti ponovo 25% uz ru?no ?i?enje algi koliko mogu i...opet sve ispo?etka...Kad bi samo znao ta ne valja i gde to greim. Testere nemam...
Brainmane poto si naveo da su za ostale alge bitni drugi faktori ako bi mogao da mi navede tvoje miljenje...ta mi je ?initi. ?itao sam tekstove nebrojano puta ali...nisu ba odre?eni a ja sam u o?ajnom stanju...
Pozz
Izmenio zika u 16-05-2009 13:48
Pošalji privatnu poruku
SnikS
Član

Upisano u 16-05-2009 14:54
Napokon sam se resio crne dosadne alge jedini spas je bio Easy carbo ali sam poceo i vodu da menjam svaki treci dan ,pojacao sam protok i smanjio rasvetu pa sada umesto 216 w aq osvetljava 108 w ali zato co2 pici ko lud,ostale su samo na jednoj grani ali nisu vise crne vec bele haha cepa ih Carbo.
ZoSo
Član

Registrovan: 28.10.08
Upisano u 16-05-2009 21:54
SnikS je napisao/la:
Napokon sam se resio crne dosadne alge jedini spas je bio Easy carbo...
Molim te napii samo,da li dozira po preporuci proizvo?a?a,ili ipak malo frizira,ili ima neku sasvim tre?u caku(ako nije tajna :old: ).Pozdrav
Pošalji privatnu poruku
SnikS
Član

Upisano u 16-05-2009 22:09
Malo vise nego po preporuci proizvodjaca ali kako se smanjuju alge tako i smanjujem doziranje.
Stranica 1 od 2 1 2 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 195
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,