POÄŚETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma November 17 2019 15:57:14
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Alge
Stranica 1 od 3 1 2 3 >
Autor Još malo o slami
Shogi
ÄŚlan

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 16.03.07
Upisano u 27-04-2007 20:03
Nakon nekih dva i pol mjeseca korištenja slame u filteru algama ni traga a nestale su i one sme?e koje se skupljaju u cijevima. Te sme?e alge su nakon nekog vremena ako nisam ?istio cijevi smanjivale protok vode evo o?istio sam cijevi prije nekih mjesec dana i hvala bogu još se nisu pojavile ina?e prije su se pojavile tjedan dana nakon ?iš?enja cijevi
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Još malo o slami
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Reputacija: [ +12 ]
Registrovan: 09.03.07
Upisano u 27-04-2007 20:15
Vrlo je koristan onaj tekst o slami.
Dobro je što polako po?injemo da imamo i rezultate akvarista koji je koriste u filteru.
Tako sam i ja posle teksta ''naru?io'' da mi se nabavi slama, jer ?e mi uskoro trebati, pa ?u staviti i svoja iskustva sa slamom prema onome zašta planiram da je iskoristim.
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Reputacija: [ +13 ]
Upisano u 27-04-2007 23:02
Ja sam na kraju prošle sezone imao u planu unapre?enje dvorišnog jezerca. Nisam bio voljan da i u ovoj sezoni gledam toliko zelene vode. Bilo je pitanje da li da postavim UV filter ili da dodam slamu u filter od jezera. U me?uvremenu sam ugasio jezerce tako da ni jedna od ideja nije stigla da u?e u primenu.
Bilo bi lepo da redovno budemo izveštavani o rezultatima koje daje slama. Cela pri?a oko koriš?enja slame u borbi protiv zelene vode je prili?no interesantna.
Pošalji privatnu poruku
jurken
ÄŚlan

Registrovan: 13.03.07
Upisano u 27-04-2007 23:12
Ja sam stavio slamu ali ne od je?ma ve? od tritikalea pre 10ak dana i sad bi polako trebalo da po?ne da deluje. Vide?emo.
Pošalji privatnu poruku
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Upisano u 27-04-2007 23:30
Jurken, šta je to tritikalea i zašto si se odlu?io za to, jel ima nekih ispitivanja koja pokazuju da je pogodno za borbu protiv algi.

Video sam iz teksta koji si poslao ovde slede?e:
''Što se ti?e upotrebe slame od drugih žitarica (pšenica, raž, ovas), nije poznato njihovo dejstvo u smislu dužine i intenziteta raspadanja, i efektivnosti , ali se pretpostavlja da imaju šli?no dejstvo, mada neki tvrde da slabije deluju.'',
pa u vezi sa prethodnim, kakvo je tvoje mišljenje o alternativnim rešenjima - mislim na alternativu je?menoj slami.
Pošalji privatnu poruku
urbanbg
ÄŚlan

Registrovan: 17.04.07
Upisano u 27-04-2007 23:37
Da li slama ima uticaj i na zelene tackaste alge koje se pojavljuju na staklu?
Pošalji privatnu poruku
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Upisano u 27-04-2007 23:43
Ovo je dobro što pita urbanbg, jer u tekstu http://www.aqua-art.org/readarticle.php?article_id=16 postoji tabela o uticaju slame na pojedine vrste algi, ali su nazivi algi na latinskom.

Bilo bi dobro da se ubaci i tabela sa doma?im nazivima za alge, pa da imamo onda sve kao na dlanu.happy
Pošalji privatnu poruku
jurken
ÄŚlan

Upisano u 28-04-2007 21:48
Coa, nije tritikalea nego tritikale haha (hibrid pšenice i raži), a ubacio sam ga jer nisam mogao da nadjem slamu od je?ma (mrzelo me da jurim baš je?am, a ovo mi imao ujak, mogao sam da biram izmedju njega i pšenice).
Iskreno mislim da nema mnogo veze koja je slama u pitanju, ako pogledamo na?in na koji deluje. Zna?i, može sigurno svaka, a razlike su verovatno minorne. Zašto se najviše koristi od je?ma, to ne znam, možda se ljudi striktno drže saveta...

Što se ti?e doma?ih naziva algi, vide?u da ih prevedem ovih dana, pa da pošaljem Brainu.

Pošalji privatnu poruku
draganlav
ÄŚlan

Registrovan: 19.03.07
Upisano u 30-04-2007 22:07
Koliko sam shvati slamu pre upotrebe treba prokuvati i staviti da stoji u vodi.Mene zanima na koliko se vremena ona menja i ima li veze gde stoji u filteru.
Pošalji privatnu poruku
jurken
ÄŚlan

Upisano u 01-05-2007 01:56
Pa menjaš na npr. 6 meseci. Ja sam je stavio u ?istu komoru, odmah ispod pumpe što vra?a vodu u akvarijum. Ja je nisam kuvao, ali sam je držao 10ak dana u vodi, koju sam promenio jedno 10ak puta (jedanput dnevno), dokle god je slama bojila vodu u žuto.
Pošalji privatnu poruku
draganlav
ÄŚlan

Upisano u 02-05-2007 19:52
Ok hvala na odgovoru,ovih dana vec probam.
Pošalji privatnu poruku
Goblin
ÄŚlan

Registrovan: 03.05.07
Upisano u 03-05-2007 17:29
Mene inetresuje koliko je pouzdan na?in uklanjanja pesticida iz slame prokuvavanjem?

?injenica je da se sa pove?anjem temprature pobudjuju aktivnosti jona/atoma i da tom prilikom dolazi do ubrzavanja hemijskih reakcija,ali šta ako tom prilikom dolazi do stvaranja nekog drugog jedinjenja koje je takodje opasno?

Skre?em pažnu na to da je jedna stvar vršiti dezinfekciju pajna ili podloge uz pomo? visoke temperature,jer tada dolazi do ubijanja mikroorganizama,a sasvim druga stvar prukuvavanja slame kako bi se ista oslobodila od pesticida,jer se u ovom slu?aju radi o aktivaciji hemijskih jedinjenja uz pomo? temperature!

Postoji li neka te?nos koja neutrališe dejstvo pesticida,koliko je dostupna širokoj potrošnji i koliko je bezbedna za aqua floru i faunu?
Izmenio Goblin u 03-05-2007 17:30
Pošalji privatnu poruku
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Upisano u 03-05-2007 18:42
Ovo je deo iz teksta http://www.aqua-art.org/readarticle.php?article_id=16, gde ima jedan deo vezan za tvoju nedoumicu oko eventualnog štetnog dejstva slame:

Postavlja se pitanje dali upotreba pesticida i herbicida u ranoj fazi rasta žitarica može utjecati na ekosistem u akvariju što je po mojem mišljenju malo vjerojatno jer vremenski utjecaji a i termi?ka obrada slame prije upotrebe smanjuje tu mogu?nost.

Pošto nameravam da koristim slamu za jedan sistem koji je u pripremi, tako sam pored ovde objavljenih tekstova pogledao malo i po netu, šta je pisano na tu temu i kakva su iskustva, pa sam primetio da je ovo ?esto koriš?ena metoda. Ono što se obi?no pominje kao mana kod ove metode je deoksidacija vode kada je pove?a koli?ina slame (mada to i nije neki problem)

Pravo da ti kažem nemam pojma koji je režim usvajanja i napuštanja pesticida, herbicida... i šta se ve? koristi kod uzgoja žitarica.
Drugo je pitanje i ako nešto od toga zaostane kolike su koli?ine u pitanju, jer i sama slama je lagana, pa kad sve to u?e u vodeni sistem neke zapremine, koliki je kapacitet tih otrova za osloba?anje i da li se radi o koli?inama koje mogu da ugroze sistem.
Kada se radi o otvorenim sistemima (dvorišnim jezercima, npr.) više sam zabrinut za one?iš?enje vode drugim faktorima.

Kroz tekstove koje sam ?itao na netu nisam uo?io da se neko požalio u tom smislu na slamu, mada ne isklju?ujem ni mogu?nost koju si opisao.

Sada se sve to razlikuje od slu?aja do slu?aja jer nisu ni te žitarice isto tretirane od po?etka gajenja pa sve dok ne do?u do nas za upotrebu. Sve to bi zahtevalo ispitivanja koja prakti?no mi ne možemo da izvedemo laboratorijskim putem, ve? se oslanjamo na iskustvo. Mene ne plaši mogu?nost da ?u da zeznem ribe (ili biljke) pa ?u bez problema da probam kada za to do?e vreme..., bez neke posebne pripreme slame.

Ako utvrdim neke neželjene efekte, tj. ustanovim da je slama problem, javljam u temu.
Pošalji privatnu poruku
draganlav
ÄŚlan

Upisano u 05-05-2007 20:53
I ja cu takode probati sigurno i javljam rezultate posle nekog vremena.Posto ne mogu da nabavim ni jednu drugu koristicu obicnu slamu od psenice.
Pošalji privatnu poruku
Gliga
ÄŚlan

Reputacija: [ +9 ]
Registrovan: 14.03.07
Upisano u 07-06-2007 15:49
Jel još neko probao sa slamom u filteru??Niko se ne javlja?!
Ja sam se malo potrudio i jutros sam nabavio jednu kesu pšeni?ne slame.
Uzeo sam dve pune šake,preklopio je da bude veli?ine komore filtera,zategao gumicom,stavio u džak za krompir i oprao nekoliko puta mlakom vodom.
To sam stavio u jedan akvarijum u srednju komoru filtera ispod sun?era i perlon vate.Mislim da voda ne?e požuteti jer ovo je mala koli?ina slame za litražu od 150 litara,vide?emo.
Ako sve bude u redu,onda mislim da nema potrebe potapati slamu 10-ak dana i menjati vodu pa tek posle je ubacivati u filter.
Pošalji privatnu poruku
jurken
ÄŚlan

Upisano u 07-06-2007 16:39
Mislim da ?e požuteti...

Ja sam svoju salmu izbacio, jer sam hteo da vidim da li ?e se alge navratiti (na svu sre?u nisu) i zato jer je po?ela da ispada iz ?arape u koju sam je stavio ( a koja je bila malo pocepana).

Da bih je sa?uvao, stavio sam je u kanticu, i posle 4-5 dana se toliko usmrdela, da sam morao da je bacim.

Verovatno ?u uskoro da stavim novu turu, ali zasad nemam algi pa to nema smisla...

Ina?e, mislim da je bolje potapati 10ak dana uz dnevne promene vode, da bi se koliko-toliko o?istila od eventualnih ne?isto?a i hem. jedinjenja.
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 08-06-2007 22:17
Jurken, zna?i dok je bila u akvarijumu, nije bilo problema oko "budjanja" slame tj. krenula je da se "ose?a" tek nakon vadjenja iz akvarijuma??
Pošalji privatnu poruku
jurken
ÄŚlan

Upisano u 08-06-2007 23:27
Nisam ose?ao nikakav smrad, doduše pojavile su se neke "spla?ine" zbog raspadanja, ali ništa strašno. Ja sam se zeznuo pa sam je stavio u kanticu sa vodom i nisam menjao vodu, i naravno da se usmrdela od stajanja.

Šta bi se desilo da je duže stajala, ne znam. Kod mene je bila u akvarijumu 20ak dana.

Zna?i, dobro bi bilo da se stavi u zensku ?arapu (nepocepanu) i da se vodi ra?una da se ?arapa ne pocepa prilikom stavljanja slame, da bi što duže ostala u ?arapi, tj. da se ne razvla?e kasnije ti par?i?i po akvarijumu. Ina?e, ja sam slamu seckao na 10-15cm dužine.
Pošalji privatnu poruku
Gliga
ÄŚlan

Reputacija: [ +9 ]
Registrovan: 14.03.07
Upisano u 09-06-2007 00:12
Pa ne mora baš i žensku ?arapu,može i u neki guš?i džak.Slama ne može da iza?e nikako jer je pritisnuta filtracionim materijalom sa obe strane,naravno ako si je stavljao u filter.
Voda u akvarijumu je,?ini mi se,vrlo malo požutela ali je dobra filtracija pa mislim da se taj trend ne?e nastaviti.Tvrdoglav sam ja,ne?u je vaditi sigurno mesec dana,davidimo da li ?e se bar smanjiti koli?ina algi.
Pa nisi valjda slamu stavljao u akvarijum,kad kažeš da se par?i?i razvla?e po njemu??
Pošalji privatnu poruku
jurken
ÄŚlan

Upisano u 09-06-2007 00:30
Stavio sam u ?istu komoru od filtera (mrzelo me da rasturam filter), taman posla u akvarijum...haha
Pošalji privatnu poruku
Stranica 1 od 3 1 2 3 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
OdrĹľavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisničko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatražite novu OVDE.

Gosti: 152
Nema ÄŤlanova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih ÄŤlanova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji ÄŤlanci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,