POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma November 14 2019 06:41:45
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Hemijski preparati za bilje
Stranica 1 od 5 1 2 3 4 > >>
Autor DIY NPK
bobby
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 29.03.07
Upisano u 09-07-2007 02:44
Evo posto me je ovo zainteresovalo u Gliginom predstavljanju svog iwagumija interesuje me kakva su vasa misljenja o tom nacinu prihrane i da li je jos neko to korisio uz neko pracenje parametara vode i rasta biljaka.
Cini mi se da je ovo veoma pristupacan nacin prihrane i razmisljao sam da probam ali se plasim nekih nezeljenih posledica jer trenutno nista od parametara ne merim sem sto ponekad odnesem vodu u labaratoriju ali to nije cesto.
Ovaj Gligin nacin mi se cini kao dobar jer ne bi trebalo da moze da se predozira ako se dodaje tako razblazeno i doziranjem u kapima.
Znaci ako sam obezbedio hranljivu podlogu,dovoljno svetlosti,uvodim CO2 i prihranjujem biljke pod koren sta bi mogao da ocekujem ako pocnem da dodajem NPK djubrivo u pocetku u nekim manjim kolicinama.
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: DIY NPK
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 09-07-2007 13:38
Bitno je da se biljkama dostave ti elementi, kroz koje djubrivo to je izbor koji pravimo sami. Poenta cele price se svodi na to su vec odredjeni nacini doziranja za neke elemente, kao sto su makroelementi (EI sistem), sve ostalo se svodi na merenje testerima i pracenje stanja biljaka u akvarijumu. Mala greska i moze doci do ogromnog rasta algi, te ne preporucujem koriscenje NPK djubriva koje mozete naci u kompletnom miksu (poljoapoteke). Ako se vec odlucite za takav vid dodavanja, moj predlog je da se bez testera vode i ne pocinje ovakav vid djubrenja.
Pošalji privatnu poruku
Gliga
Član

Reputacija: [ +9 ]
Registrovan: 14.03.07
Upisano u 29-10-2007 15:06
Evo koje ?ubrivo ja dodajem u aq,ali VEOMA,VEOMA oprezno zbog onog to je Brainman napisao.
U po?etku dodajem po neku kap nedeljno a kada akvarijum ve? uraste pove?avam dozu(i do 10-ak kapi).
Naravno,redovna zamena vode,ja?e svetlo,Co2...
Gliga dodata sledeća slika:

../forum/attachments/npk1.jpg
600x800 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Gliga
Član

Upisano u 29-10-2007 15:06
.
Gliga dodata sledeća slika:

../forum/attachments/npk2.jpg
600x800 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Rasta
Član

Registrovan: 29.05.07
Upisano u 29-10-2007 15:45
Gligo ja isto ovo dodajem...mesao sam dve ravne kafene kasicice na 1 l destilovane vode...i za sada dodajem po 5 kapi svaki 2 dan...i ne znam, primetio sam da mi Eleocharis bolje raste od kad dodajem a opet mozda se varam...zzz
Pošalji privatnu poruku
etrarkia
Član

Registrovan: 04.07.07
Upisano u 29-10-2007 15:48
Gligo, gde si kupio ove male kesice (20g)?
Jel u polj. apoteci ili cvecari?

I kako ga doziras, posto vidim da ima raznih namena.
Predpostavljam za ovo saksijsko cvece 2g na 10L vode?

A posto je ova jedna kesica?
Izmenio etrarkia u 29-10-2007 15:48
Pošalji privatnu poruku
Gliga
Član

Upisano u 29-10-2007 16:10
U poljoprivrednoj apoteci,55 din. kesica.
Doziranje DIY i odokativno!haha
Uzmem ravnu kafenu kai?icu ovog ?ubriva i razmutim u pola litra destilovane vode.posle toga deo rastvora prebacim u onu kapaljku za nos i dodajem u aq.
Kapaljke mogu da se nabave u apotekama.
Rasta,polako,ne uri,glavno da ne pretera zbog algi.Pove?avaj dozu ako nisi zadovoljan rastom.
Pošalji privatnu poruku
etrarkia
Član

Upisano u 29-10-2007 16:22
A kako se cita ovaj naziv ???? hahabiggrinzzz

Morton IJC??? zzz
Da znam sta da trazim.
Pošalji privatnu poruku
Rasta
Član

Upisano u 29-10-2007 16:39
Ok Gligo biggrin ja sam uzeo ovo i jos neko na kom je pisalo 18-18-18 NPK, ali sam se odlucio za ovo, zasto nemam pojma...bilo je skuplje od onog pa sam kontao kvalitetnije haha videcemo...

mikro elemente dodajem putem serafflorene...pri svakoj zameni vode oko 10 ml..valjda je dosta..
Pošalji privatnu poruku
PesaVR
Član

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 25.07.07
Upisano u 29-10-2007 16:53
Gligo a mora li bas uvek destilovanu vodu i zasto moze li obicna voda
mislim za rastvor
Pošalji privatnu poruku
aegis
Član

Registrovan: 21.07.07
Upisano u 29-10-2007 17:39
destilirana voda je poeljna iz vie razloga,prvenstveno to je ?ista od bilo kakvog prisustva makroelemenata i drugih metala (koji su ina?e prisutni u vodi iz pipe) dakle na taj na?in moemo praviti precizni rastvor.
U ovom slu?aju s obzirom da postoje mikroelementi u tom gnojivu,destilirana voda je nuda jer bi mikroelementi vrlo brzo oksidirali u obi?noj vodi (sli?no kao i u akvariju).
dakle s destiliranom vodom dobijamo rastvor koji nema rok trajanja,bar ne neki vredan spomena
Pošalji privatnu poruku
etrarkia
Član

Upisano u 30-10-2007 15:46
Kupio sam vece pakovanje (160din), malo pre sam stavio 3-4 kapi pa cemo pratiti dalje.
Pošalji privatnu poruku
lajson
Član

Registrovan: 21.05.07
Upisano u 30-10-2007 23:01
Ja sam u apoteci kupio Kalijdihidrogen fosfat (KH2PO4) 250g po cijeni od nekih 140 kn (cca 20 eura) i Kalij nitrat 500g po cijeni 50-tak kuna (cca 7 eura).
Po Chuckovom kalkulatoru izra?unao sam da mi je potrebno 81,5 gram nitrata na pola litre vode kako bi dobio koncentraciju nitrata u 100 litara akvarijske vode 1ml - 1ppm.
Za fosfate mi je za 1ml - 0,1ppm na istu koli?inu akvarijske vode (opet za mjeavinu sa pola litre vode) trebalo 7 grama.
Sve su mi to lijepo u apoteci izvagali i zapakirali u posebne vre?ice.

Zna?i za nekakvih tridesetak eura dobio sam NPK za sve svoje akvarije sigurno za nekih godinu dana ako ne i vie.

Mjerenjem parametara (nitrata i fosfata) jednom tjedno nekoliko tjedana dobio sam potronju pojedinog sastojka.
Nakon toga vie ne mjerim, ve? dodajem onoliko koliko sam izra?unao da akvariji troe.
hejhej
Pošalji privatnu poruku
PedjaK
Član

Registrovan: 11.08.07
Upisano u 31-10-2007 03:26
ja sam uzeo ovo i jos neko na kom je pisalo 18-18-18 NPK, ali sam se odlucio za ovo, zasto nemam pojma...bilo je skuplje od onog pa sam kontao kvalitetnije

Koncentracija fosfora je duplo via u ovom tvom i zbog toga je bolje koristiti Gligin.

aegis je napisao/la:

U ovom slu?aju s obzirom da postoje mikroelementi u tom gnojivu,destilirana voda je nuda jer bi mikroelementi vrlo brzo oksidirali u obi?noj vodi (sli?no kao i u akvariju).

Moe li o ovome neto vie. Zbog ?ega u ?esmenskoj vodi mikroelementi oksidiraju a u destilovanoj ne? Posle oksidacije nisu od koristi biljkama_
Izmenio PedjaK u 31-10-2007 03:54
Pošalji privatnu poruku
Rasta
Član

Upisano u 31-10-2007 08:27
PedjaK je napisao/la:
[quote]ja sam uzeo ovo i jos neko na kom je pisalo 18-18-18 NPK, ali sam se odlucio za ovo, zasto nemam pojma...bilo je skuplje od onog pa sam kontao kvalitetnije

Koncentracija fosfora je duplo via u ovom tvom i zbog toga je bolje koristiti Gligin.

Pedja, izvini, sad i ja vidim da se iz konteksta ne moze razumeti sta sam napisao zzz, pod "ovo" sam podrazumevao ovaj Gligin, tako da i ja isti koristim, ovaj od 18-18-18 NPK nisam koristio...cool
Pošalji privatnu poruku
aegis
Član

Registrovan: 21.07.07
Upisano u 31-10-2007 09:21
S obzirom da nisam kemi?ar i da ni ne pokuavam shvatiti proces oksidacije probati ?u lai?kim rije?nikom.

Destilirana voda je oslobo?ena prisutnosti bilo kakvih metala i plinova koje se ina?e nalaze u vodi iz pipe ... ba iz tog razloga svi mikroelementi ostanu u svom izvornom stanju,dakle ne oksidiraju.
Poznata je ?injenica da Fe++ (oblik Fe koji bilje su sposobne apsorbirati putem listova) nakon nekog vremena oksidacijom i nekim drugim procesima se pretvara u Fe+++ koji postaje "pre-krupan" i njegova u?inkovitost opada .... neto sli?no se deava i s drugim "trace metalima".
Svaki proizvo?a? mikro. gnojiva preporu?uje da se preporu?ena doza ponovi nakon tjedan dana,djelomi?no zbog potroenog gnojiva,djelomi?no zbog njegovog propadanja u akvarijskim uvijetima.
ba iz tog razloga.
Takozvani kelati (EDTA) u tim gnojivima slue da bi se dozirano gnojivo odralo stabilnim to due u akvarijskim uvijetima,no s obzirom da ni oni nisu svemogu?i ..... sve vie proizvo?a?a stavlja kao mogu?nost doziranja preporu?ene tjedne doze,podjeljene u dnevne doze (dnevno prihranjivanje)
Ili postoje proizvodi tipa JBL 24 koji se dozira 1 kapljica dnevno na svakih 50l vode,pored regularnog tjednog gnojenja.

Sada da se vratim na rastvor ; destilirana voda + mra?no mjesto skladitenja = dugotrajna u?inkovitost

Sorry na debelom offtopic-u ali u neku ruku je vezano s pripravom rastvora

Huh haha
Izmenio aegis u 31-10-2007 10:01
Pošalji privatnu poruku
lajson
Član

Registrovan: 21.05.07
Upisano u 31-10-2007 11:40
Kod mene se ispostavilo da je potronja nitrata duplo ve?a nego fosfata.
Pošalji privatnu poruku
dexter1974
Član

Reputacija: [ +2 ]
Registrovan: 23.11.07
Upisano u 25-11-2007 07:12
Ako neko moze da ptvrdi koriscenje ovog NPK,iako moze otprilike koliko stavlja i koliki mu je akvarijum i naravno kako se pokazao do sada:D.Naravno i koju smesu tj razmeru koristi?
cerak011@hotmail.com www.aquaplants.org Pošalji privatnu poruku
etrarkia
Član

Upisano u 25-11-2007 13:20
Evo, da potvrdim:

- 100x50x50cm
- 250L

Pola litra destilovane vode sa ravnom kasicom, promuckati, odliti deo u bocicu za kapi i sa pipetom dodajem 2 kapi na svaka dva dana + Sera Florena 3 kapi svaki dan. Na rasvetu koju imam i kakvu imam, odlicno mi napreduju.

Po Gligonom upustvu gore koji post iznad.
Pošalji privatnu poruku
malke
Član

Reputacija: [ +5 ]
Registrovan: 21.03.07
Upisano u 30-12-2007 12:42
Ja koristim rastvor isti kao Gliga, Rasta i etrarkia i dodajem 10ml dnevno na 212 litara(efektivnih170 litara) , nakon danasnjih testiranja probacu i sa 15ml i testirati vodu da vidim za koliko ce ppm porasti konc.NO3.
Izmenio malke u 30-12-2007 13:05
Pošalji privatnu poruku
Stranica 1 od 5 1 2 3 4 > >>
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 173
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,