POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma July 21 2019 14:50:56
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Hemijski preparati za bilje
Autor EI pitanje???
kera
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 18.09.10
Upisano u 18-09-2010 14:30
Zanima me dali su navedene ciljne vrijednosti po ei metodi gnojenja npr. 25ppm no3 i 1,5ppm kh2po4 navedene za postizanje svakoga dana u akvariju pri toj koncentraciji ili se te vrijednosti trebaju postici ukupno na sedam dana , pa ako zelite dodavati svaki dan pomalo moraju se te ciljne vrijednosti podijeliti sa sedam , molim za hitan odgovor iskusnijih?
Izmenio kera u 23-09-2010 01:40
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: pomoc !
sasavr
Član

Registrovan: 20.06.08
Upisano u 18-09-2010 16:04
Pojasni pitanje ,na sta si konkretno mislila i koji je preparat u pitanju.hejhej
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: hahahaha...
kera
Član

Upisano u 18-09-2010 20:23
Upravo sam mislio na koncentraciju nitrata i fosfata navedenih kao ciljane vrijednosti po EI metodi = nitrati do 30 ppm najvise , fosfati do 2 ppm najvise , tj gornja granica za oboje po EI metodi , e sad dali tu koncentraciju treba odrzavati ili postizati svaki dan , ili je ona navedena za cijelu sedmicu pa je treba podjeliti sa sedam kako bih mogao dodavati svaki dan po malo da bih u cijeloj sedmici dodao ukupno npr. 25ppm nitrata , i 2ppm fosfata jer imam high light high tech akvarijum od 330 litara pa bi mi najvise odgovarao EI nacin gnojenja , ili uprosceno koliko bih trebao dodavati ppm posebno nitrata , koliko ppm fosfata , ako hocu da dodajem svaki dan pomalo , i da ta dnevna koncentracija odgovara EI nacinu doziranja??? to nemogu nikako da skontam , a mislim da sam sve ostalo shvatio i taj kalkulator koji je jednostavan za koristenje , samo sto ni u jednom tekstu nema po gramima za ei objasnjeno , vec sve neke kasicice , a to mi nekako nesigurne koncentracije... + ako je svaki dan idealno da bude 30 ppm co2 , zasto bi drugacije bilo sa ostalim elementima ???
Izmenio kera u 23-09-2010 00:35
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: EI pitanje???
sasavr
Član

Registrovan: 20.06.08
Upisano u 19-09-2010 01:07
Pa sve je moguce kao sto kaze nas narod ko prvi devojci njegova je.Bilo koji preparat hemiski kad se dozira u manjim akvarijumima je veca opasnost nego u vecim.happy
Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 19.03.08
Upisano u 20-09-2010 22:06
vrijednosti su za 7 dana

EI ti je priblizno 8ppm kno3 i 2ppm kh2po4 svaki drugi dan, izmedu toga stavljaj mikroelemente

najbolje kad sam promatranjem otkrijes koliko treba gnojiti

ako je svjetlo jako i co2 u velikim kolicinama je obavezan
Pošalji privatnu poruku
kera
Član

Upisano u 21-09-2010 01:12
Hvala druze , smjernice su pocetnicima uvijek dobrodosle!!!:loudjoy:razz:god:hejhej:afro: U sustini imam 330 litarski akvarijum(d140 v60 40) koji ukupno ima 222 w rasvjete ali tako rasporedjene da na lijevoj polovini imam nesto vise od 1 w po litru , a na desnoj mi je mozda medium light i to zbog biljnih vrsta koje volim a kojima neodgovara jaka rasvjeta , sijalice su od 6400 k day light wellmax , co2 diy verzija i to od 2 kanistera po 5 litara u koje dodajem u svaki po kilogram secera i prosjecno kasikicu digo kvasca , oba kanistera su mi prikljucena na power head od 400 l po satu koji mi ujedno sluzi kao dodatna cirkulacija u akvarijumu i kao rastvarac co2(sto znaci da mogu postici prilicno velike koncentracije co2 po drop chekeru) , vanjski filter koji pokrece powerhead od 600 l po satu u koji su ubacene spuzve , vata , a kao bioloska filtracija mi sluzi davno ubaceni aktivni ugalj , koji cu koristiti do daljnjeg , za oko 3 mjeseca ultra aktivnog bavljenja biljnom akvaristikom , uspio sam uglavnom metodom gnojenja koje se sastojalo od dvosedmicne zamjene 30 % vode uspio sam od praznog akvarijuma napraviti biljni akvarijum sa kojim sam prezadovoljan (mislim na kolicinu biljne mase) , hranjivu podlogu nisam stavljao , sem dugogodisnji riblji otpad , koji nikada nisam cistio niti mi je ikada pravio probleme biljkama ,a drzao sam ogromne kolicine dobro hranjenih ribica , bez puno uspjeha sa biljkema sve dok nisam odlucio da izbacim vecinu , a ostavim vrlo malo ribica i aktivno se posvetim bilju , znaci nemam puno ribica i nehranim ih previse , mislim da je gnojenje zamjenama vode prilicno dobro , pomagao sam se profitom , ffm-om i izraelskim npk za cvjece (zbog nemogucnosti pronalaska no3 , kh2po4 u prahu)+(greske u prignojavanju sam lijecio zamjenama vode) , ali sam uspio da nabavim ova dva elementa , a kalijum bi dobivao pomalo iz oba i nesto iz profita koji namjeravam koristiti kao mikrognojivo , sve ovo da promjene vode smanjim barem na jednom sedmicno i to nekim modifikovanim EI nacinom prignojavanja+(zadnji plan limnofilija sesiflora , crvena ludvigija , kriptokorina usteriana-srednji plan kriptokorina pontederifolia ,anubija nana,limun palmica-prednji plan tzv. trava cini mi se sagitarija subulata-povrsina socivica30% i po dekoraciji vezikularija dubiana) , uz sve navedeno zamolio bih iskusnije biljne akvariste da mi pomognu oko odredjivanja sedmicne koncentracije kno3 , kh2po4 i profita (jer mislim da su mi potrebne i 3 puta vece doze od preporucenih profita)+(mozda cak i vise) imam samo 3 mjeseca iskustva bavljenja biljnom akvaristikom pa bi mi puno koristili savjeti za koncentracije gnojiva moze i u ppm od iskusnijih biljnih akvarista!!!pampai1 iskreno puno hvala ali siguran sam da je znao sve ove podatke vjerovatno mi nebi preporucio ovoliko visoke fosfate , pa bi dobrodosla bila i njegova prilagodba ovim podacima , sam sam kriv sto odmah nisam naveo sve::loudjoy: + plus malo sam zbunjen kolicinom svjetla koje sam postavio i njegovim odnosom prema co2 koji mislim uvijek podesiti na maximum , prema boji drop chekera (svjetlozelena , prema zutoj)kolicini navedene biljne mase i glavno koncentracije gnojiva koje bih trebao dodavati ako zelim sto brzi rast biljaka i sto manje algi?svi savjeti naravno dobrodosli:god:
Izmenio kera u 23-09-2010 01:27
Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 19.03.08
Upisano u 22-09-2010 11:41
za profito si u pravu, ono u uputstvima je za neki prosjecan akvarij, za jako ubiljen je potrebno povecati dozu, koliko, tesko je reci, ovaj moj nano na avataru je 14 lit i dodajem profito duplo od preporuke

kod tebe je vazno da biljke imaju dovoljno gnojiva, alge nastaju ako necega nema dovoljno

napisao si da nemas hranjive podloge, neko iskusniji bi se trebao javiti oko toga, podloga je isto jako vazna kod jako ubiljenih akvarija i kod puno svjetla kao kod tebe ... poz
Pošalji privatnu poruku
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 192
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,