POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma November 12 2019 12:30:00
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Tekstovi
Stranica 3 od 6 < 1 2 3 4 5 6 >
Autor RE: EI sistem doziranja
paleoglodit
Član

Reputacija: [ +5 ]
Registrovan: 18.10.08
Upisano u 27-10-2009 08:35
Hvala lp mislim da je konacno situacija jasna . :Thumb:
Potvrdjuje moje sumnje da neki samo misle da koriste PPS-pro a neki ne znaju sta koriste. Shvatam da zapravo mozda niko ovde ne koristi PPS-pro koji ipak iziskuje testiranje.
Jos jednom hvala.

EDIT:Pampa1 Pisali smo u isto vreme. Shvatio sam te :Thumb:
Nije uopste bitno na koga se odnosi ali u principu zasto da bilo ko zivi u zabludi da koristi neki tamo PPS-pro i izadje na forum i kaze da mu je sve savrseno otkad koristi PPS-pro. I sad se ja pitam kako mu je to uspelo.haha
Izmenio paleoglodit u 27-10-2009 08:43
toddush@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
Sinisa
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 15.07.08
Upisano u 27-10-2009 08:38
Pa ako stvari stoje, nitko ovdje nije testirao koliko ?ega se troi od dana do dana. Logike ima, ne moe postaviti TO?NU formulu jer je sigurno velika razlika ima li u akvariju brdo hygrophila ili micorosrume, zar ne?
Nema smisla, ?im promjeni scape akvarija ima nove uvijete.

To je ono o ?emu LP pri?a: daje biljkama mrvu previe, pa promjenama vode izbaci viak.

Sad, kako zna fali li ne?eg (to je ono to te mu?i koliko sam shvatio)? Po meni, najjeftinije je pratiti izgled bilja. Mrlje, rupe, propadanje: fali ne?eg pa potrai na netu ta to?no. Naravno, teko je razlikovati odre?ene znakove pomanjkanja ali realno je onda o?ekivati da ako fali jednog makroelemenata uskoro ?e imati problem i s drugim.

Druga solucija je testiranje. Testeri jesu ili nisu to?ni, mislim da to nije toliko vano. Vano je to da se rezultate dobija odokativnim uspore?ivanjem boja. A to daje dovoljno prostora za probleme. Recimo, salifert PO4 tester ima gornje dvije granice na 1 i 3 ppm. Velika je to razlika. Plus, ako je voda pretvrda nisu spremni garantirati to?nost rezultata. Kao solucija ostaje noenje vode na testiranje u razne laboratorije, to je prili?no skupo (oko 4 eur po testiranju kod nas, ako sam dobro saznao).

I za kraj, ja jedan low tech akvarij (30 W t8 na 75 litara, nema CO2, nema hranjive podloge) doziram po PPS-PRO i na kraju sam ustanovio da moram dodavati vie od preporu?ene koli?ine jer je bilje po?elo pokazivati probleme. Algi nema.

I eto, dok sam ja napisao ovo svoje ve? su se javili i ostali biggrinbiggrin
Izmenio Sinisa u 27-10-2009 08:41
Pošalji privatnu poruku
lp
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 04.04.07
Upisano u 27-10-2009 08:44
Nema na cemu...

Svaki taj sistem dodaje isto, makro i mikroelemente. Razlika je naravno u kolicinama al ostaje jedna nepobitna cinjenica: da bi akvarij bio uspjesan, zdrav, bez algi treba omogucit biljkama adekvatan rast, adekvatnu hranu.

Svjetlo i co2 je osnovno...i tu je obicno najvise problema zasto alge nastaju, zasto biljke ne rastu kako spada, kod nesrazmjera svjetla i co2, previse jednog premalo drugog, a ne kod gnojenja.

A sad da li mi gnojimo kako pise ili sa pojacanim pps-pro, smanjenim EI, ili preko podloge, to uopce nije bitno, bitno je da biljke imaju otkud dobit hranu. Ovo su samo glupe skracenice, tekstovi za pomoc onima koji tek pocinju, i nitko nije napisao da se to mora koristiti po tim kolicinama. namig
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Reputacija: [ +19 ]
Registrovan: 10.02.09
Upisano u 27-10-2009 08:49
Ovo postaje interesantno i ajde da malo filozofiramo i analiziramo ovu PPS-pro pricu.

Koliko sam ja shvatio ideja PPS-pro metode je da dodamo malu kolicinu neorganskih jedinjenja koje ce biljke u aq sigurno potrositi u toku dana. Apsorbovana neorganska jedinjenja u biljci se pretvaraju u organska i ulazi u ukupnu novostvorenu biljnu masu u toku dana. Po gore iznesenoj ideji svi neorganici se do kraja dana apsorbuju i ujutru opet dodajemo. Koliko dodato - toliko potroseno - stvorena nova biljna masa. Naravno da je za bildovanje biljne mase potrebno apsorbovati i H20 i CO2 kao glavne izvore vodonika, kiseonika i ugljenika, koji procentualno tezinski cine i najveci deo novostvorene biljne mase.
E sad ajd orjentaciono da kazemo da je neorganski sastav zive celije
vodonik 59%
kiseonik 24%
ugljenik 11%
azot 4%
fosfor i sumpor ukupno ispod 2%
ostali makro i mikro elementi ukupno ispod 1%

Od celije do celije ovaj sastav neznatno varira...

Znamo jos i to da se za biljnu celiju u makro elemente ubrajaju:
kiseonik, vodonik, ugljenik, azot, kalcijum, sumpor, fosfor, kalijum, gvozdje, natrijum i hlor, magnezijum (iaoko su prema gornjoj tabeli neki od njih prisutni u koncentracijama manjim od 0,01%). Mikroelemnti su neophodni a koncentracije su im jos manje.

I ajd sad malo matetmatike i pitanja na temu:

1.
Dnevno dodat NO3 u PPS-pro je 1mg/lit (azota je i manje oko 25% u No3 -0,25mg/lit) i pod pretpostavkom da je sav otisao u novu biljnu masu, a azot cini 4% ukupne biljne mase to znaci da bi tog dana trebalo u akvarijumu da se stvori manje od:
0,25mg/lit : 4% = X : 100%
X=6,5mg / lit novostvorene biljne mase. Ili u prevodu u prosecnom akvarijumu od 100lit svaki dan izraste novih 0,65g zelenisa.... (ako djubrimo sa PPS-pro, a podloga inertna)
Tema za razmisljanje - Da li je bas tako ili ne ????

2. Zasto dodajemo toliko kalijuma (1,33mg/lit) -puno vise i od azota (Dodajemo 1mg/lit NO3 - ovde je azot samo deo) obzirom da njega zivoj celiji treba mnogo, mnogo manje.
Da li to znaci da se taj kalijum ipak vremenom deponuje u akvarijumu?

Ima tu jos pitanja :old:, ali da pocnemo sa ova dva....hejhej
Izmenio bio_biofizicar u 27-10-2009 08:54
Pošalji privatnu poruku
lp
Član

Upisano u 27-10-2009 08:54
Uh to je vec visa nauka za mene bio_bio, nisam to analizirao nikad tako u dubinu i nemam sta pametno rec, pa cu radije sutiti. Valjda ce se javit netko. haha namig
Pošalji privatnu poruku
paleoglodit
Član

Upisano u 27-10-2009 08:54
Auuu sta nam uradi Bio mad:boske:
Izmenio paleoglodit u 27-10-2009 08:55
bio_biofizicar
Član

Upisano u 27-10-2009 09:20
Ma prosta matematika zatvorenog eko sistema koja pobudjuje neka pitanja...namig
Inertna kvarcna podloga u navedenom primeru da ne bi bilo nepoznatog imputa makroelemenata iz podloge. Slobodan imput svih gasova iz vazduha O2, CO2, (jeste da azot cini 78% vazduha- ali koliko ja znam u akvarijumu ne postoje organizmi fiksatori molekularnog N2) i vode iz akvarijuma. Nema riba - nema hranjenja - nema drugog dodavanja makroelemenata osim PPS-proom. Sta od biljaka istrune to se i ugradi u mladare, ali ukupni prirast biomase (biljno - bakteriolosko - algarske) je samo od dodatog PPS-proom. Po ideji visak Kalijuma bi morao da ide u neki talog - kamenac - sta li vec???

Pitanja sam postavio upravo zbog ideja PPS-pro metoda propagiranih na izvoristu, a to su:
- Sve dodato se potrosi,
-skoro da netrebaju zamene vode jer nema ostataka
- metod je baziran na hemijskom sastavu biljnih tkiva i dnevnim potrebama za nutrijentima...

Sve su ovo ideje koje provejavaju na APC-u...

Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Registrovan: 19.03.08
Upisano u 27-10-2009 10:51
otili smo predaleko

ovo mi izgleda kao i ono pitanje koji je najbolji antivirusni program, jedan od odgovora je: onaj koji koristite

tako i tu, vano da biljkama osiguramo potrebno, sad jeli to PPS, EI ili neto drugo (tre?ehaha)

na ovom forumu nije bilo pitanja tipa:
imam 1w/lit i svjetlo gori 16 sati, nita ne dodajem, zato imam algi?
odgovori da svjetlo treba biti 8 sati i dodavati hranu i co2
dobije odgovor: ali djeci je ba lijepo kad je cijeli dan upaljeno svjetlo a neda mi se zaj.... s nekakvim makro-mikro

e vidite, to su problemi, a ne ovi nai ho?emo li dodati kno3 3,5 ppm dnevno ili 3,6 ppm

zato i postoje te osnove gnojenja, puno njih vremenom to prihvati i onda ih brine 3,5 ili 3,6 ppm, ostali djeci kupe playstation i mir ku?i :Thumb:
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 27-10-2009 11:21
Pampa moram da naglasim da postavljanjem ovih jednostavnih pitanja pokusavam da pomognem svima nama da zajednicki nadjemo odgovore na pitanje: Sta mi to ustvari radimo djubrenjem (bez obzira kako to radimo PPS ili EI ili nesto trece) akvarijuma ili nekim drugim nasim postupcima. Ukoliko nadjemo zadovoljavajuce odgovore pretvorcemo se od pukih sledbenika (uradi to i to i tacka) u razmisljajuce kvalitetne akvariste koji mogu dati kvalitetan doprinos ovoj nasoj igri...namig
Po meni boljeg mesta za ovakve diskusije od ovako specijalizovanog portala nema. Ako mi neuspemo da nadjemo neke odgovore zagolicacemo i "mudre" glave na APC-uhejhej
Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Upisano u 27-10-2009 11:55
ma krivo smo se shvatili, sa velikom panjom pratim sve ovo, po meni je to najvanija i osnovna stvar u akvaristici, samo ure?enje akvarija je umjetnost i tu nismo svi isti (ja posebno nisam umjetni?ki potkovan), ?ak i Amano mora dobro gnojiti svoje akvarije makar je glavna faca u aquascapingu

ono moje o playstationu je bilo za one malo manje iskusnije (sigurno i takvi ?itaju ovu temu) da ako ele imati biljke da moraju potivati ta neka osnovna pravila

idemo dalje s temom ... :Thumb:
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 27-10-2009 12:03
ma kod mene nikad nema ljuti i brigi.
Idemo dalje sa razmiljanjima:Thumb:
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 31.07.09
Upisano u 27-10-2009 12:06
@Paleoglodit

Ja mislim da si ti iz prve pogresno shvatio potrebu testiranja kod PPS-a, jer oni misle da testiranje nije potrebno, ako mislis da ce se nutrienti nagomilati u akvarijumu, a njihov manjak je u ovoj metodi potpuno iskljucen, da ne kazem nemoguc.
Opet kazem moje iskustvo je da ovaj sistem tesko funkcionise sa jakim osvetljenjem, 1w/l, pa navise.Ili kao sto lp rece, hranljiva podloga moze nadomestiti nedostatak nutrienata pri jakom osvetljenju.To nisam probao imam samo kvarcni pesak. E sad, i ova konstatacija se kosi sa g'osn Edwardom, koji kaze da PPS mnogo bolje funkcionise sa inertnom podlogom. Ja sam zbog svega toga dosao na ideju da isporbam EI, pa da uporedim.
To je moje skromno pecetnicko iskustvo.
Pošalji privatnu poruku
lp
Član

Upisano u 27-10-2009 12:12
Samo ti postavi pitanja bio_bio, i ostali naravno, kakva god mislite da bi trebali prodiskutirati...ja cu rado odazvat u svaku konstruktivnu raspravu ako cu znat naravno. :Thumb:

Inace odgovori nisu uopce komplicirani i sve je to oko uzgoja biljaka poprilicno jednostavno, nego su ti ljudu zajebana sorta i uvijek uce samo na svojim greskama:

- s jedne strane, recimo ja kad sam tek pocinjao, pitam jedinog tada kompetentnog biljnog akvaristu da mi nesto pojasni, a on kao da je otkrio nobelovu nagradu, sve nesto govori u rukavicama i nista ne zeli rec. I onda zbog takvih, biljna akvaristika ispada atomsku znanost za koju trebas doktorat. Zakleo sam se tada da cu pomagat koliko god cu moc i pokazat kako to nije tako, ma sta god carapar i slicni, vo?e konkurentskih siteova tvrdili.

- s druge strane nedavno jedan potencijal aquascapinga kupi rasvjete kao za morski akvarij, ja mu kazem imas previse svjetla i popusit ces alge prije nego napravis ista jer nema sanse da to uspijes uravnotezit. Al ne, on po svom i dalje, i eto nista mu ne ide kako spada, sto problema.

Ja kad sam pocinjao gutao sam sve sta bi renomirani biljni akvaristi tada rekli, al bit cu iskren i rec da sam ponekad imao u glavi i "ono ma ja to znam bolje". E da to nisam radio bilo bi mi lakse jedno 50%, jer sigurno Vas nitko ovdje od iskusnijih ne obmanjuje, niti ima razloga za to. Valjda to svatko mora proc. hejhej
Pošalji privatnu poruku
paleoglodit
Član

Upisano u 27-10-2009 12:25
Rasko_Pa je napisao/la:
@Paleoglodit

Ja mislim da si ti iz prve pogresno shvatio potrebu testiranja kod PPS-a, jer oni misle da testiranje nije potrebno,.

Ma nisam ja to pogresno shvatio nego se to samo od sebe namece ako se kaze da se dodaje samo onoliko koliko treba na dnevnoj bazi.Te dnevne potrebe ne mogu biti konstantne jer se biljna masa menja (rast- trimovanje) Prost zakljucak je da mi moramo znati tacno koliko treba za nas aq. Znaci moramo meriti. Ako ne merimo onda znaci sve to radimo "od oka". Ako radimo "od oka" znaci ne radimo nista specijalno ma kako se to zvalo. Jednostavno imamo neki okvir za doziranje "od oka" i vrsimo korekcije "od oka" da li treba dozirati vise. I to je svehappy
Izmenio paleoglodit u 27-10-2009 13:01
Rastaman
Član

Reputacija: [ +8 ]
Registrovan: 07.07.07
Upisano u 27-10-2009 12:47
bio_biofizicar je napisao/la:
Ovo postaje interesantno i ajde da malo filozofiramo i analiziramo ovu PPS-pro pricu.

Koliko sam ja shvatio ideja PPS-pro metode je da dodamo malu kolicinu neorganskih jedinjenja koje ce biljke u aq sigurno potrositi u toku dana. Apsorbovana neorganska jedinjenja u biljci se pretvaraju u organska i ulazi u ukupnu novostvorenu biljnu masu u toku dana. Po gore iznesenoj ideji svi neorganici se do kraja dana apsorbuju i ujutru opet dodajemo. Koliko dodato - toliko potroseno - stvorena nova biljna masa. Naravno da je za bildovanje biljne mase potrebno apsorbovati i H20 i CO2 kao glavne izvore vodonika, kiseonika i ugljenika, koji procentualno tezinski cine i najveci deo novostvorene biljne mase.
E sad ajd orjentaciono da kazemo da je neorganski sastav zive celije
vodonik 59%
kiseonik 24%
ugljenik 11%
azot 4%
fosfor i sumpor ukupno ispod 2%
ostali makro i mikro elementi ukupno ispod 1%

Od celije do celije ovaj sastav neznatno varira...

Znamo jos i to da se za biljnu celiju u makro elemente ubrajaju:
kiseonik, vodonik, ugljenik, azot, kalcijum, sumpor, fosfor, kalijum, gvozdje, natrijum i hlor, magnezijum (iaoko su prema gornjoj tabeli neki od njih prisutni u koncentracijama manjim od 0,01%). Mikroelemnti su neophodni a koncentracije su im jos manje.

I ajd sad malo matetmatike i pitanja na temu:

1.
Dnevno dodat NO3 u PPS-pro je 1mg/lit (azota je i manje oko 25% u No3 -0,25mg/lit) i pod pretpostavkom da je sav otisao u novu biljnu masu, a azot cini 4% ukupne biljne mase to znaci da bi tog dana trebalo u akvarijumu da se stvori manje od:
0,25mg/lit : 4% = X : 100%
X=6,5mg / lit novostvorene biljne mase. Ili u prevodu u prosecnom akvarijumu od 100lit svaki dan izraste novih 0,65g zelenisa.... (ako djubrimo sa PPS-pro, a podloga inertna)

NE! biggrin
2. Zasto dodajemo toliko kalijuma (1,33mg/lit) -puno vise i od azota (Dodajemo 1mg/lit NO3 - ovde je azot samo deo) obzirom da njega zivoj celiji treba mnogo, mnogo manje.
Da li to znaci da se taj kalijum ipak vremenom deponuje u akvarijumu?

Ima tu jos pitanja :old:, ali da pocnemo sa ova dva....hejhej

MODA biggrin Moe se dogoditi u praksi, ali viak Kalija ne stvara tolike probleme kao nagomilani N i P (organskog porjekla). Biljke K apsorbiraju uglavnom iz vode, preko lista, zato ga se dodaje vie.
Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Upisano u 27-10-2009 12:52
da malo zakompliciram
ovo mi je davno odgovorio Desetoprsti na moje pitanje o zemlji koju on ima u akvariju, a ba sam i ja takvu u to vrijeme kupio (radi se o Substral TerraMagma):

Desetoprsti je napisao/la:
Zemlja za cve?e, i toplo je preporu?ujem.:Thumb: Sa njom sam izgurao Borrowed Meadow, a sad i ovo. Savetovao bih ti ako ?e je koristiti: bez dodataka makro elemenata prvih par meseci (merio), kao i ?e?e zamene vode u tom periodu.namig Mozda se to kosi sa nekim duboko ustaljenim normama na portalu, ali Conquered Tsukiyama algu nikada nije video!

hejhej

dolazimo do mjerenja vode, kod njega je bila takva situacija, poto ne kontroliram vodu bio sam u nedoumici ta da radim i ipak dodavao malo makro i radio velike izmjene vode

sa nekakvom inertnom podlogom nema takvih "problema"

dakle, slaem se da bi trebalo kontrolirati vodu, ali (po 100-ti puta) s preciznim testerima
Pošalji privatnu poruku
paleoglodit
Član

Upisano u 27-10-2009 13:12
Eto dolazimo na podlogu. Slazem se sa Desetoprstim. To sam i pre naslucivao ali primer Desetoprstog i PesaVR-a (pa i drugih) govore u prilog jakoj podlozi. Tome govori u prilog i taj PPS-pro koji bi trebao imati i nesto u podlozi (jer ako nestane u vodi...)

Iskreno ni ja nisam imao toliko algi i HC je na primer mnogo brze rasla (bez algi) u postavci gde sam se usudio da stavim 1kg neke zemlje za cvece. na 100lit.Postavka je propala zbog mog odsustva dugog vise od 2 meseca...nije bilo koga da trimuje
Sad imam JBL =Seachem-fluorit i alge. Djubrim metodom PPS<=>EI. U jednom momentu sam ustanovio nule u aq. A to alge vole kao sto se kaze. Znaci moram izbeci nule...:thinking:
Izmenio paleoglodit u 27-10-2009 15:18
bio_biofizicar
Član

Upisano u 27-10-2009 13:30
Rasko_Pa je napisao/la:

...

Ili kao sto lp rece, hranljiva podloga moze nadomestiti nedostatak nutrienata pri jakom osvetljenju.To nisam probao imam samo kvarcni pesak. E sad, i ova konstatacija se kosi sa g'osn Edwardom, koji kaze da PPS mnogo bolje funkcionise sa inertnom podlogom. Ja sam zbog svega toga dosao na ideju da isporbam EI, pa da uporedim.
....

Rasko ubo si sustinu price!:Thumb:

Stvarno sam misljenja da PPS-pro ne bi funkcionisao u modelnom sistemu sa inertnom podlogom kakav sam postavio u pitanju -premalo dodatih potrebnih materija. Ali na srecu mi imamo podlogu iz koje crpimo potrebno, ali tu se postavlja pitanje koliko dugo to mozemo da radimo (u prevodu koliko dugo nas akvarijum predstavlja stabilan ekosistem jer je resurs ogranicen).

I tu je matematika relativno prosta....

(Startna kolicina upotrebljivog N ili P organskog porekla u podlozi + redovna dodavanja istih - ono sto izbacimo redovnim odrzavanjem i proredjivanjem) / prirastom bio mase za to vreme = vreme trajanja akvarijuma kao stabilnog eko sistema.
Naravno da vreme mozemo produziti dodavanjem vece kolicine djubriva u tecnu kolonu ili tableta za prihranu u podlogu, ali sve ima svoje granice....
Mozemo se kasnije pozabaviti i ovom matematikom u ciframa, a N i P su zgodni za racun jer se dodaju i oduzimaju u kontrolisanim poznatim ciframa (nema slobodnog imputa iz vazduha i vode, a potrebno je samo znati sastav i kolicinu podloge koju smo ubacili) ...

Ja ima utisak da su ova ubacivanja hemije, pa i CO2 (i u manjim kolicinama kao u PPS-pro) ili trenutak ukljucivanja svetla samo okidaci ili pravljenje povoljnih uslova (recimo dodavanjem hemije i jona stvaraju se bolji uslovi za osmozu, difuziju, itd) da odredjeni procesi krenu u celijama, ali oni moraju da se snabdevaju "repromaterijalom" iz stabilnih izvora (podloga, unutrasnje rezerve, dodato u izbitku,...). Znaci ne kreces sa proizvodnjom dok kamion sa reprom ne stigne pred fabriku, a onda kada ukljucis masinu teras dok sve ne potrosisi ili iskljucis svetlo, pa sutra jovo nanovo - jer je svetlo -energija- kao struja u fabrici - mozes jos malo da teras na rezerve svetlosne energije pretvorene u hemijsku energiju ATPa, kao akumulator ili agregat u fabrici, ali kratko.
Metabolicki procesi u razlicitim uslovima su potpuno razliciti. Najprostije: u izobilju zivi organizmi se seksaju, razmnozavaju i goje; u manjku prezivljavaju i ako je potrebno i jedu sami sebe...

I kao primer -zato dobre biljke iz hemijski dobrog akvarijuma kada dodju u hemijski los akvarijum, a sa dobrim svetlom, jos neko vreme dobro izgledaju (dok ne potrose svoje unutrasnje rezerve), a onda pocnu da doslovce jedu same sebe....

@Rastamane ono NE skapirao sam samo kao odgovor na boldovano pitanje u mom ranijem postu, a i ne kao gresku u mojim razmisljanjima. Znam da imas nekog tajnog keca u rukavu i da tvoje prelepe biljke sigurno nisu PPS-pro produkcije u inertnoj podlozi...namig
Pošalji privatnu poruku
lp
Član

Upisano u 27-10-2009 13:58
Koristenje podloge bogate makroelementima je svakako odlicna stvar, pogotovo za pocetnike...jer ostavlja vise mjesta za greske prilikom gnojenja. Koliko takva jedna podloga moze drzat ovisi o puno stvari, al naveo bi kao kljucni razlog svjetlost jer ono diktira sve.

Jos jedan razlog za koristenje takve podloge jesu i recimo crvene biljke, a njihovo crvenilo se najbolje postize kad je manje makrolemenata u vodenom stubu. U slucaju podloge jake sa makrolementima to se bez ikakvih problema moze izvest, jer se biljke imaju odtkud hranit iako ne gnojimo kroz vodu. namig
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 27-10-2009 18:55
Malo smo zadremali pa da se vratim na temu razlicitih metoda djubrenja i matematiku.

Citiram sam sebe:
Ili u prevodu u prosecnom akvarijumu od 100lit svaki dan izraste novih 0,65g zelenisa.... (ako djubrimo sa PPS-pro, a podloga inertna)

A znate li uopste koliko je tih 0,65gr pretvoreno u biljnu masu?

ajde da vam dam male orijentire.
-15cm drezge tesko je 1g
-anubija nana sa 10listova, 5korencica od 5cm i 2cm rizoma teska je 2,5g
-prosecan list povrsine kutije za cigare sa drskom od 10ak cm tezak je oko 1,5g
sada sve ovo multiplicirajte zamislite u svom akvarijumu podelite na broj biljaka i dolazimo do toga da je PPS-pro metod za spori, spori odrzivi rast biljaka (ako je podloga inertna), Ako podloga nije inertna sve to ide malo brze.
(one cifre pretvorene u merljivo vidljive parametre znace da vam recimo svakog dana izraste ukupno 10cm biljki slicnih drezgi - kao kabomba, Myriophyllum,....) ili da vam se svakog drugog dana kompletno od nule otvori list gorepomenute velicine. Oni sa hranjivom podlogom mogu ocekivati i nesto bolje trendove, a to manje vise i jeste ono sto vidimo u svojim akvarijumima....

E sad kod drugih sistema djubrenja (kao PPS -clasik ili EI i slicni) gde su koncentracije priblizno 10puta vece cak i u akvarijumima sa inertnom podlogom (ako pretpostavimo da se sve dodato apsorbuje biljkama i zaboravimo one velike preporucene izmene vode) moguce je i da se stvori 10 puta veca biljna masa (oko 6,5gr bio mase u onih 100lit dnevno). To vec nisu zanemarljive vrednosti...
Radi poredjenja ona drezga od 15cm do kraja dana bi trebala da napuca na metar ako je sama u aq od jedne nane pojavile bi se jos 3 nove iste takve.....
Naravno da biljke nemaju ovakvu mogucnost brzog rasta, ali alge....:loudjoy:

Sto otvara nova pitanja namig, ali ajde da ja malo pauziram sa pisanjem, da cujemo sta i drugi misle....
Izmenio bio_biofizicar u 27-10-2009 18:59
Pošalji privatnu poruku
Stranica 3 od 6 < 1 2 3 4 5 6 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 198
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,