POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma November 12 2019 11:26:38
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Tekstovi
Stranica 5 od 6 << < 2 3 4 5 6 >
Autor RE: EI sistem doziranja
bio_biofizicar
Član

Reputacija: [ +19 ]
Registrovan: 10.02.09
Upisano u 30-10-2009 00:00

Hvala.
Znaci langzam varijanta. Svega pomalo, lenjo, ali do zla boga konstantnno. Sada stabilna , omatorela, ali bogata podloga ispusta pomalo, ali dovoljno. Svetla malo ali stalno. Oscilacija u hemizmu vode nisu prevelike ovim tempom promene vode. Nema pikova. Biljke se privikle na male konstantne doze i rastu.

Znaci tvoj recept je: KONSTANTNOST i STABILNOST
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 31.07.09
Upisano u 31-10-2009 18:25
[quote]Pampa1 je napisao/la:
EI doziranje ide ovako:

1. dan _ izmjena vode, dodaje se makro
2. dan _ mikro
3. dan _ makro
4. dan _ mikro
5. dan _ makro
6. dan _ mikro
7. dan _ ne dodavati nita, dan odmora :beer:

zna?i dan prije izmjene vode se nita ne dodaje
quote]

Od sutra krecem razz E sada, voda za izmenu je spremna, kada je najbolje uraditi izmenu i dodati makroelemente? Pre paljenja svetla, pa onda dodati, pa sacekati sat vremena pa svetlo? Ili upaliti svetlo, nahraniti ribice, pa onda izmena vode i djubrenje?
Pošalji privatnu poruku
Aquamaniac
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 04.04.07
Upisano u 31-10-2009 20:47
Od sutra krecem razz E sada, voda za izmenu je spremna, kada je najbolje uraditi izmenu i dodati makroelemente? Pre paljenja svetla, pa onda dodati, pa sacekati sat vremena pa svetlo? Ili upaliti svetlo, nahraniti ribice, pa onda izmena vode i djubrenje?

Ne samo kod EI sistema doziranja,vec i kod ostalih nacina,najbolje je izvrsiti izmenu vode,zatim dodati mikro i makro elemente,pa nakon sat vremena upaliti svetlo u aq.
hejhej
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 31-10-2009 22:08
Hvala! hejhej
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 16-11-2009 01:01
E? pa ovako.. Proslo je tacno dve nedelje koriscenja EI sistema djubrenja, pa resih da iznesem svoje iskustvo, mozda nekom pocetniku pomogne, a ovi iskusniji mogu da uvide nase eventualne greske. Znaci vuci da budu siti, a ovce na broju :boske:
Ukratko o akvarijumu: 17l, osvetljenje 1.66 w/l, diy CO2, jedan mehuric u sekundi, podloga inertna, kvarcni pesak. Pocetna doza je bila 8ppm nitrata i 1.5ppm fosfata nedelja, utorak, cetvrtak i profito 2ml ponedeljak, sreda, petak, subota je dan odmora. I onda je krenulo :loudjoy:
Ono sto me je vrlo iznenadilo i sto sam poslednje ocekivao je da su pojedine biljke pokazale vrlo jak nedostatak azota, odnosno nitrata ( mladi listovi su bili potpuno BELE boje ), dok je ostatak poceo da blista u punom sjaju. Tako da sam postepeno povecao dnevne doze do max 10ppm nitrata i 2ppm fosfata. Algi nigde sam malo koncaste, koju sam verovatno preneo sa nekom biljkom is PPS-pro akvarijuma. Nakon par dana biljke koje su pokazele nedostatak nitrata, pocele su da postaju nove listove, na moju veliku srecu potpuno zelene i naizgled zdrave. I tako je i ostalo do sada. Zelene tackaste alge ni malo, sto je bio cest slucaj sa PPS-om. Bilje poprilicno brzo raste. Usudio sam se i da neke biljke koje su mi pokazale nedostatak fosfata ( crni krajevi lista ) iz PPS akvarijuma prebacim o ovaj. Desilo se to da su vec izasli novi listovi, dok se bolesni stari ubrzano suse, a neki su do sada i otpali, a neke sam i ja posekao.
Za dve nedelje koriscenja, mogu reci samo : 100% uspeh. Nadam se d ace tako ostati i za dva meseca.
Izvinjavam se ako sam se raspisao, zelja mi je bila da sto detaljnije iznesem zapazeno, kako bi nekome eventualno pomogao. Zeleo bih da cujem i Vase misljenje i komentare, a i ispravke, ako negde gresim.
Pozdrav!
Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Registrovan: 19.03.08
Upisano u 16-11-2009 09:20
Rasko_Pa je napisao/la:
Pocetna doza je bila 8ppm nitrata i 1.5ppm fosfata nedelja, utorak, cetvrtak i profito 2ml ponedeljak, sreda, petak, subota je dan odmora.
Pozdrav!

da li su te brojke tjedno doziranje ili je to koli?ina po jednoj dozi?
primjer: nitrati 8ppm ukupno ili 8x3=24ppm na tjedan

nikako mi ne odgovara odnos makro i mikro elemenata, profito se po preporuci proizvo?a?a dozira 10 ml na 100 lit vode tjedno

zna?i da po jednoj dozi za tvojih 17 litara treba 0,6 ml profita, naravno da se i profito dodaje po potrebi, ali ne tako velika odstupanja

npr. za svojih 45 litara dodajem 2ml x 3, to je tjedno 6 ml
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 16-11-2009 11:24
Kolicina je po jednoj dozi, znaci jedna doza je 10ppm nitrata i 2ppm fosfata, svaki put tri dana. Po pitanju profita bio sam u dilemi da li nedeljnu kolicinu podelim na tri, ali sam poslusao lp-a, pa stavljam 2ml po jednoj dozi, prvenstveno zbog gvozdja. Gresim ili..?
Pošalji privatnu poruku
lp
Član

Upisano u 16-11-2009 13:05
Ne grijesis cim daje rezultate...sve redom preporucene kolicine doziranja mikrolemenata, kod svih poznatijih gnojiva se odnose na akvarije bez dodavanja co2 i sa slabom rasvjetom, i kod svih je potrebno vise dodavat.

Profito je previden za rast biljaka uz easy carbo. Easy carbom biljke rastu duplo sporije nego sa plinovitim co2. Ako koristimo plinoviti co2 onda treba i dodat vise gnojiva zar ne?

Prije sam koristio duple doze profita i sve je bilo dobro...:Thumb:

Naknadni edit...valjda se sad vidi da nije problem uzgajat biljke i da to nije nikakva nauka. Kad se jos malo uhodas sa EI, mislit ces jedino na aquascaping i kako da sta bolje izgleda akvarij. namig hejhej
Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Upisano u 16-11-2009 15:54
?ovjek u?i dok je iv, probat ?u i ja dodavat malo vie profita, makar ja dodajem i Fe posebno, dodajem i EC 1 ml dnevno

razz Lp jo jednom
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 16-11-2009 18:47
lp je napisao/la:
Kad se jos malo uhodas sa EI, mislit ces jedino na aquascaping i kako da sta bolje izgleda akvarij. namig hejhej

Vec sam poceo! cool lp hvala puno na savetima i pomoci! Za sada sve se odvija po planu! :loudjoy:

Pozdrav!
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 03-12-2009 20:57
E pa ovako: bilje raste ko' ludo, algi ni za zivu glavu, sada vec mogu reci 99% uspeh. Sta mi fali do 100% ? Nije kriv EI sistem, ja sumnjam na profito, odnosno gvozdje. Brzorastuce biljke znaju da budu zuckaste, pre svega riccia. Razmisljam da kupim easy life ferro, pise da 10 ml na 100l podize koncetraciju gvozdja za 0.5 ppm, naravno ja bih sracunao sve to na moju litrazu, pa bih dodavao 0.25 ppm u danima kada dodajem mikroelemente, odnosno profito. Da li je ovo dozvoljeno kod EI sistema i sta vi mislite?
Pošalji privatnu poruku
Desetoprsti
Član

Reputacija: [ +16 ]
Registrovan: 25.04.08
Upisano u 03-12-2009 23:20
:Thumb: Ne znam da li je "dozvoljeno", ali daje rezultate...
Pošalji privatnu poruku
Pampa1
Član

Upisano u 04-12-2009 10:20
kakva dozvola:bad:, cilj opravdava sredstvo haha

samo obrati paznju da u Profitu isto ima FE, cak se na njihovim stranicama govori da je nepotrebno dodavati FE ako se dodaje Profito, ali to je valjda samo za lowlight akvarije s malo biljaka,
btw ja dodajem i jedno i drugo
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 04-12-2009 11:48
Pampa1 je napisao/la:
samo obrati paznju da u Profitu isto ima FE, cak se na njihovim stranicama govori da je nepotrebno dodavati FE ako se dodaje Profito, ali to je valjda samo za lowlight akvarije s malo biljaka,
btw ja dodajem i jedno i drugo

Znam za to, za to bih dodao i pola doze tj. 0.25 ppm, ostatak prepustam profitu. Hvala vam na odgovorima!
Pošalji privatnu poruku
Bane
Član

Reputacija: [ +3 ]
Registrovan: 10.10.07
Upisano u 04-12-2009 16:46
u?kasti krajevi listova brzorastu?ih biljaka mogu da sugeriu na manjak kalijuma.
FERRO ina?e pored gvo?a dodaje i kalijum, ne?e faliti nita da dodaje punu dozu svakih par dana
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 10-12-2009 18:39
I eto mene sa problemom, ustvari nazvacu ga problemcic, nije bas veliki, a vas bih zamolio da mi pomognete na taj nacin, sto ce te mi odgovroti da li je moguce da je 3x10 ppm nitrata nedeljno pri osvetljenju od 1w/l i fotoperiodom od 8h MALO?
Pošalji privatnu poruku
Desetoprsti
Član

Reputacija: [ +16 ]
Registrovan: 25.04.08
Upisano u 10-12-2009 21:25
Teko. Ali, sve je mogu?e. Najbolje test :smiley23:
Pošalji privatnu poruku
malke
Član

Reputacija: [ +5 ]
Registrovan: 21.03.07
Upisano u 10-12-2009 23:51
Zavisi koliko imas potrosaca , tj.biljaka , i koliko vode promenis posle nedelju dana , sa tolikim nitratima u mladom akvarijumu rizikujes opasno.
Ja dodajem 30 ppm nedeljno i petog dana su 20ppm na testu i to pri osvetljenju 300w na 200 litara , i vec povecim biljnim fondom .
Pošalji privatnu poruku
lp
Član

Upisano u 17-12-2009 08:03
Rasko_Pa je napisao/la:
I eto mene sa problemom, ustvari nazvacu ga problemcic, nije bas veliki, a vas bih zamolio da mi pomognete na taj nacin, sto ce te mi odgovroti da li je moguce da je 3x10 ppm nitrata nedeljno pri osvetljenju od 1w/l i fotoperiodom od 8h MALO?

Koje su biljke u akvariju? Koja je rasvjeta u pitanju?:thinking:
Pošalji privatnu poruku
Rasko_Pa
Član

Upisano u 17-12-2009 13:31
Od biljaka su tu ( za svoju velicinu akvarijum je dosta ubiljen ):
pogostemon helferi, riccia, vodena kuga ( mislim da se tako zove ), valisnerja nana, heteranthera zosterifolia i hemianthus micranthemoides, ALI, mislim da sam pogresio, jer stariji listovi pozute pri vrhu i obodu ( mozda i ja preterujem, od cele biljke pozute dva u proseku ), sto me je navelo da posumnjam na nitrate, da bi kasnije ti isti listovi dobili rupice ( najvise kod heteranthera zosterifolia ) sto asocira na manjak kalijuma, sto je dalje realnije jer nisam dodavao K2SO4. Sada sam poceo da dodajem, pa cu pratiti situaciju, ali mislim da ce ici na bolje, jel generalno, biljke savrseno napreduju. Osvetljenje 1w/l 8 sati dnevno, vito stedna sijalica 6400K, 750 lumena.
Pošalji privatnu poruku
Stranica 5 od 6 << < 2 3 4 5 6 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 211
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,