POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma August 20 2019 15:53:51
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | CO2
Autor Prskanje improvizovanih CO2 reaktora
Aleksandar
Administrator

Reputacija: [ +13 ]
Registrovan: 09.03.07
Upisano u 13-04-2007 11:22
Moda naslov i nije najsre?nije izabran, ali pitanje se odnosilo na iskustava sa improvizovanim sistemom e?er i kvasac.
Da li je iko ikada probao preko no?i da potpuno zaustavi isticanje CO2 iz boce i da tako ostavi sve do paljenja svetla kada je bilju ponovo potreban gas?
Nedavno sam u razgovoru sa jednim akvaristom koji se ne bavi biljem ?uo komentar kako on to nikada nebi uneo u ku?u jer to moe da eksplodira i da mu napravi rum po ku?i.
?uo sam i neke druge pri?e od pre da su ljudi zatvarali CO2 preko no?i na slavinicu i da je i to napravilo problem.

Sumnji?av po prirodi, napravio sam ju?e mali eksperiment. Stavio sam u PET bocu od 2 litra 3/4 kvasca i pola kilograma e?era i ostavio smeu 24h da vidim ta ?e se zbiti.

Kao to sam i pretpostavio, PET ambalaa je izdrala pritisak koji je kvasac napravio i nije eksplodirala.

Ima li neko sli?nih iskustava?

(U testiranju sam zavio obi?an zatvara?, nisam probao da stavim izbuen zatvara? koji ima crevce i slavinu na kraju. To bi ve? moda pritisak izbio, ovo je bio test da li ?e boca izdrati)
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Prskanje improvizovanih CO2 reaktora
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 13-04-2007 13:25
Ostavi ga malo due, jer ako si ju?e napravio, trebalo je da prodje dosta vremena da krene proizvodnja CO2. Ja sam siguran da ?e flaa eksplodirati...
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 13-04-2007 15:33
Naravno da kvasac ne po?inje da radi odmah. Zato sam prvo tu bocu priklju?io da radi na akvarijumu da se uverim da je smesa po?ela da funkcionie.
I kada sam jedno dva sata lepo izdrogirao akvarijum sa nekih 5 do 6 mehuri?a CO2 u sekundi, tek tada sam zatvara?em zatvorio bocu i pomerio je na sigurno mesto u slu?aju da stvarno do?e do eksplozije boce.

U boci je bio ogroman pritisak kada sam je otvorio, ali nije pukla.

Ljudi obi?no ribicama gase svetlo na nekih 8 do 10 sati, i pride ne prave ovako jaku smeu kvasca. Ova boca je drala pritisak celih 24 ?asa, to je prili?no mnogo u odnosu 8 sati bez svetla. (Ali, recimo da uvek postoje zaboravni slu?ajevi)
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 13-04-2007 15:39
Trenutno testiram umesto obi?nog zatvara?a, zatvara? sa rupom za vazduno crevce i malom slavinom na kraju. Paljivo posmatram bocu na svakih sat vremena da vidim posle koliko ?e pritisak izbaciti slavinu ili crevo (ili pak ne?e).

Pitanje je i dalje otvoreno.

Da li je iko imao sli?nu havariju i da li moe da navede sve uslove pod kojima se ona odigrala.

PET boca moe da izdri prili?no veliki pritisak i pitanje ostaje otvoreno, moe li kvasac da obezbedi pritisak koji bi je razbio?
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Upisano u 13-04-2007 16:50
Aleksandre, hajde da idemo postepeno... Uzmi ti lepo flau, pa je ostavi 3 dana sa kvascem i e?erom, pa da vidimo ta ?e se deavati. Druga stvar, je regulacija sa ventilima...

Ti moe da izregulie protok CO2 iz DIY generatora putem ventila, ali je pitanje do koje granice. Neko je imao problem kada je probao da regulie protok i da mu je pukao ventil. Na svu sre?u pa je ventil bio nekvalitetan, ali uzmi u npr. plasti?ne igli?aste ventile i da su se dovodi ve? "zalepili" na ulaze i izlaze ventila, ta bi su tu desilo...

Ove stvari u se ve? deavale, tako da ja rayumem o ?emu ti pri?a, ali ta bi bilo ukoliko neko ima duplu reakciju u svom generatoru, ta bi se onda desilo?
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Upisano u 13-04-2007 16:52
Samo da dodam da podravam napore koje ulae u eksperimente, jer moda su oni jedini merodavni u ovom hobiju.
Pošalji privatnu poruku
StarChaser
Član

Reputacija: [ +1 ]
Registrovan: 14.03.07
Upisano u 13-04-2007 22:00
hahahaha kako je ovo dobra tema.
Evo imam samo jedno pitanje za naseg tvorca experimenata : a gde si ti to sve isprobavao, jel u kuci ili gde?
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 14-04-2007 03:13
Evo dakle, boca stoji 14 sati i nita nije popustilo. Nije izleteo ventil, nije izletelo crevce, boca nije eksplodirala...
Pritisak u boci je naravno ogroman. Mnogo je ve?i nego kada se recimo promu?ka kisela voda. Da bi izjedna?io pritisak sa atmosferskim, morao sam iz nekoliko puta da otvaram i zatvaram bocu da ne bih napravio pena party.
Zna?i opet nita. Nije bilo havarije.

A ina?e, eksperiment sam izvodio u kupatilu, mestu u stanu koje je najlake oribati posle eventualne havarije.

Ventil koji sam koristio je bio najobi?niji od plastike, na preklop. Kada je on izdrao, nema razloga da testiram sistem sa nekim ja?im ventilom.

to se ti?e smee koja bi prvo radila 3 dana, to je apsolutno nepotrebno i predtsvlja pogrean koncept u eksperimentalnom razmiljanju. Svi koji rade sa kvascem znaju da je kvasac najreaktivniji prvih dan - dva, te sam stoga i testirao sistem na samom po?etku kada je najreaktivniji.

I tako...
Ako je iko imao sli?nu havariju, mogao bi da se dopie u temi, ?isto da vidimo tu?a iskustva i dobijemo informaciju da je boca stvano nekome eksplodirala.
Ipak je eksperiment - eksperiment, ma koliko podesili sve uslove, a relana situacija neto sasvim drugo.
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Upisano u 14-04-2007 15:13
Aleksandre... Zamisli da neko ugradi ventil na PVC bocu, i umesto da mu izlazi 1 mehur u sekundi, njemu izlazi jedan mehur na 15 sekundi. U flai ?e sigurno rasti pritisak, jer ne?e imati mogu?nost naputanja sistema. U jednom trenutnku ?e pritisak porasti i mislim da se ne dovodi u pitanje ta ?e se desiti. Druga stvar je zatvaranje boce, jer ti takodje ima proizvodnju CO2 tokom no?i, tj. akumulaciju u flai, ali ujutro kada otvori ventili ili ve?, ima?e ve?e doziranje CO2, odnosno ono to se nakupilo tokom no?i. Mislim da se ove boce ne trebaju zatvaratiniti telovati bilo kakvim ventilima, ve? protok regulisati odnosom kvasca i e?era.
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 14-04-2007 16:56
Sve je to OK.
Naravno da ovakvi sistemi nisu namanjeni za telovanje (to ne zna?i da ne moemo da probamo ako je sistem 100% siguran).
Cilj ove teme je bio da raskrinkam mit o ekploziji flaa e?er-kvasac.
O tim eksplozijama sam ?uo nekoliko pri?a, ali su sve bile iz pete ruke, to mi nije bio dovoljan dokaz da se tako neto ikada ikome stvarno i desilo.
Pošalji privatnu poruku
chmi
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 15.03.07
Upisano u 15-04-2007 10:21
Dosta dugo koristim ovaj sistem i do sada nisam imao problema ni sa penusanjem ni sa ekspolizijama. Da li je boca i dalje zatvorena?
milanch@beotel.yu Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 16-04-2007 15:07
Nije.
Eksperiment je zavren. Ali je boca stajala prili?no dugo jo posle objavljivanja ovog posta. Ukupno moda oko 24h.
Izgleda da kvasci prestaju da rade ako pritisak u boci postane mnogo ve?i od atmosferskog. Kako se pritisak pove?ava, tako i oni sve sporije i sporije rade i na kraju stanu.
Zato boca i nije pukla jer je pritisak dogurao do neke odre?ene granice i vie se nije pove?avao.
To da kvasci usporavaju svoju aktivnost sa pove?anjem pritiska u boci moe da potvrdi i jedan drugi primer.
Jednog kolega akvarista koji nije eleo da dodaje CO2 no?u, otvarao je ?ep na boci no?i po gaenju svetla.
Boca koji je on no?u otvarao, trajala bi mu 4-5 dana, dok boca koja radi non-stop radi i preko deset dana. Sve samo njegova merenja sa istim koncentracijama.
Tako da kvasci mnogo bre razgra?uju e?er kada su pri normalnom pritisku nego kada je u boci nad pritisak. (Obzirom da u bocama koje rade 24h dnevno uvek ima nadpritiska, eto razloga zato one due rade)
Pošalji privatnu poruku
SnikS
Član

Reputacija: [ +2 ]
Registrovan: 16.11.07
Upisano u 10-02-2008 21:45
Danas sam zamenio rasprasivas preko koga je izlazio Co2 u aq sa grancicom od vinove loze i rezlutat je neverovatno sitni mehurici ali imam problem :
Boca u kojoj se nalazi smesa (kvasac,secer i voda) je od ambalaze VODA Voda i pod velikim je pritiskom a na drugoj flasi koja sluzi kao brojac mehurica na zatvaracu gde ulazi crevo i gde drugo izlazi sastavi su popustili.
Da li u ovom slucaju moze doci do pucanja flase ili koja je flasa najbolja za veliki pritisak???
I da li bi ovako smeo da ostavim i preko noci da radi ili da menjam ambalazu odmah???
ivanoi_85@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
Bane
Član

Reputacija: [ +3 ]
Registrovan: 10.10.07
Upisano u 10-02-2008 22:31
Flasa od PET ambalaze izdrzava pritisak mnogo veci od pritiska CO2 koji moze da proizvede vrenje kvasca koje mi ovde koristimo. Svako ko poznaje tehnologiju proizvodnje PVC flasa, zna da je navojni spoj cepa i grla flase najjaci deo celog sistema.
Dakle sama flasa je vise nego OK:Thumb:.
Kriticni su ostali spojevi: crevo i cep, crevo i difuzor ...
Pošalji privatnu poruku
cerebrum
Član

Registrovan: 13.04.07
Upisano u 11-02-2008 09:04
Meni se desilo da mi se cev za dovod CO2 zapusila ali pritisak koji je narasao je probio ventil pa je tamo po malo curkao gas. U svakom slucaju flasa je izdrzala. Ukoliko se neko resava da zatvara nocu flasu (mada ja to ne bih ucinio), preporucio bih da ostavi malo veci prazni deo flase.
Pošalji privatnu poruku
firtz
Član

Registrovan: 14.02.08
Upisano u 14-02-2008 09:54
Ljudi, provereno je da PET boca sa automobilskim ventilom na poklopcu trpi pritisak 10bar, provereno. Naduje se i pomodri ali ne poputa, takoda sumnjam da kvasac moe da napravi i blizu toliki pritisak...

Samo napred...
my.opera.com/firtz Pošalji privatnu poruku
SnikS
Član

Reputacija: [ +2 ]
Registrovan: 16.11.07
Upisano u 14-02-2008 14:50
Flasu koju sam koristio od ambalaze VODA VODA sam zamenio sa flasom od Koka kole a gde crevca izlaze iz zatvaraca zalio silikonom i sada je sve ok nema naduvavanja flase kao kod prve ambalaze.
Negde sam procitao da ambalaza od Koka kole izdrzava pritisak od 10 bara.
Smesan pritisak u poredjenju sa mojom masinom na poslu kojoj je radni pritisak 210 bara a kada poludi ide i do 340 bara.
hahahahahaha
ivanoi_85@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 175
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,