POÄŚETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma July 14 2020 14:52:17
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | VASI AKVARIJUMI | Urdjenje akvarijuma
Stranica 1 od 3 1 2 3 >
Autor ?Mystery of the Forest? - Setup
Rastaman
ÄŚlan

Reputacija: [ +8 ]
Registrovan: 07.07.07
Upisano u 15-04-2008 23:37
Danas sam konacno poceo sa uredenjem ovog akvarija. Dimenzije tanka su 160x70x50cm. Sve (stalak i staklo) je DIY, ilitiga uradih sam. Stalak sam napravio od sperploce - 21mm, koju sam na kraju oblozio sa ultraplastom - imitacija Titana. Tank je od 10-ke, sa gornjim pojacanjima.

Za rasvjetu sam stavio dvije T8 armature, 2x58W, ukupno 232W
Jedna je fiksirana na poklopac, a druga je na pomicnom dijelu (podize se). To sam stavio tako da imam svjetlo dok se radi. :afro:

Supstrat

Kao materijal za mijesanje sa zemljom sam uzeo Aquaclay ground - 50l.

Prosijao sam na dvije, tj. tri granulacije; do ~1mm, 1-4mm i preko 4mm - ovoga je bilo malo, oko 3 litre

Za prvi sloj supstrata sam napravio mineraliziranu zemlju. Radio sam po ovom ?lanku Arona Talbota. Ja sam jos u zemlju (oko 5l) dodao 3l Aquaclay ground-a onu najkrupniju granulaciju, sto je zapravo vulkanski kamen oblozen nekakvom glinom/ciglom?:smiley23:

Susenje:

ovako izgleda kad se osusi:

Kao drugi sloj ide 20l zemlje za cvijece pomijesane sa 20l Aquaclay graund-a (granulacija 1-4mm)

Postavljanje supstrata

Na dno prvo ADA Clear super i Bacter 100

Pa onda mineralizirana zemlja...

Uz bocne i zadnju stranu sam nasuo Aquaclay ground (iz estetskih razloga, ali i da supstrat nije izlozen svjetlosti)

Pa onda opet ADA Clear super i Bacter 100...

I zemlja za cvijece pomijesana sa Aquaclay-om

Preko svega toga sam stavio jos 1-2cm Aquaclay-a

I na kraju mreza za komarce...

Pricvrstio sam je za dno i zadnju stranicu sa priljepcima za staklo

Izmenio Rastaman u 12-09-2008 19:20
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Mega projekt - Adaizam
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 16-04-2008 18:54
Hardscape

Za "kostur" layouta sam nabavio 50kg materijala - 10kg red moorwood i 40kg mini landscape rock / seiryu stone.

Ovo sam slozio usporko, da vidim kako izgleda - nije konacan raspored. biggrin Ovako sa fotografije je puno lakse odrediti sto treba promijeniti ili dodati ...

S boka:

Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 18-04-2008 20:51
Ovo je otprilike to kako sam zamislio. Danas sam ga napunio i ukljucio filtraciju (Eheim 2026 i 2217). Tako ce sad stajati neko vrijeme, dok se panjevi ne napiju vode, i da supstrat malo proradi.

Kao sto se vidi na slikama, nisam jos stavio gornji sloj podloge - to ce ici na kraju kad sredim srednji plan, jer cu vaditi panjeve kad budem vezivao mahovinu i paprati na njih. hejhej
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 15-05-2008 00:51
Ovih dana sam radio neke kombinacije i pokusao napraviti najbolju kompoziciju... Na kraju sam ipak stavio gornji sloj podloge (jos 50l Aquaclay-a) jer mi je falilo visine. Uz prednje staklo sam stavio kvarcni sljunak (1-3mm), radi kontrasta sa tamnozelenim biljem, koje ce prevladavati.

Nisam htio da fokusna tocka bude neki kamen, biljka, ili bilo sto staticno, vec sam htio postici dinamicnost.

Vizualni pokret:

Zlatni rez (uz pomoc PhiMatrix? programa):

Sada radim popis potrebnog bilja, pa slijedi nastavak kad pocne akcija.hejhej
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 03-06-2008 00:55
Stiglo bilje (jos prosli tjedan), ali kako je bilo dosta posla tek sam danas uspio pola toga zasaditihaha

Krenuo sam sa vezivanjem mahovine (Vesicularia dubyana).

Svu mahovinu sto je ostala viriti nakon vezanja sam osisao - mahovina na ovaj nacin raste ravnomjernije i kompaktnije.

Bolbitis heudelotii :smiley44:

Odrezao sam svo lisce, i samo rizome vezao koncem za korijenje.

Za pozadinsko bilje sam odabrao Vallisneria nana, Cryptocoryne crispatula var. balansae, Cryptocoryne retrospiralis

Kriptama sam maknuo svo lisce prije nego sto sam ih zasadio - ostavio sam samo jedan sredisnji list, tek toliko da vidim di je sto zasadjeno.

Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 03-06-2008 20:29
Na red su dosli anubiasi, neki 'Bonsai' varijetet.
Usidrio sam ih pomocu olovnih plocica.

Ovo se pokazalo se kao odlicno rjesenje, jer se vrlo lako "sadilo" u pukotine kamenja.happy

Foto period namjesten na 4 sata i uliveno 200ml Easy life FFM.

Ostalo je jos dosta posla, nadam se da cu do kraja tjedna uspijeti zavrsiti.
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 18-06-2008 13:45
Nakon par dana od sadjenja kripti, poceli su izbijati novi listovi, a list sa kojim su bile zasadjenje se istopio - "melting" .
Kako se nebi stvarao nepotrebni organski otpad, posisao sam ih sa crijevom - tesko ih je izvaditi na neki drugi nacin, posto se raspadaju na dodir. :aquascaper:

Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 08-07-2008 20:02
Oko mjesec dana nakon sadjenja bilja, pojavile su se prve alge. :cop:

Fotoperiod je sada 6 sati (11:00-17:00) s tim da dopire i dnevna svjetlost. Vodu mijenjam kad god stignem, u prosjeku 2-3 puta tjedno po 20%. Uskoro ubacujem prve algojede...

:ban:
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 27-07-2008 22:34
Evo novosti
Vecina algi je nestala, ostala je samo hair alga po panjevima, ali nece ni ona jos dugo.
Kripte dobro napreduju... Izbacile su po 2-3 nova lista, iako mislim da im korijen jos nije stigao do zemlje.

Pojacao sam cirkulaciju vode sa jednom stream pumpom od 3000l/h (prvo su bile su dvije, ali cupalo je anubijase iz korijena , pa sam jednu izvadiobiggrin
Ovo svijetlo zeleno medju panjevima je stargrass, koji mi sluzi kao tester i sakupljac otpadnih tvari.
Poceo sam dodavati gnojivo (PPS-pro), i fotoperiod je sada 7 sati.

Trenutno stanje:

Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 08-09-2008 15:31
Par dana nakon ugradnje cirkulacijske pumpe, bilo je o?ito smanjenje algi na lijevoj strani tanka. Kako su se Anubiasi u me?uvremenu malo bolje uhvatili za podlogu, odlu?io sam staviti i drugu stream pumpu. Dva dana nakon ugradnje druge pumpe, alge su u potpunosti nestale. Foto period 8 sati.

Pošto je još uvijek vru?e, radovi sa mahovinom su odgo?eni (vjerojatno idu?i tjedan ?u po?eti). Planiram pokriti ve?i dio dna sa njom, tako što ?u je vezivati na lava kamenje.
Kako su radovi pri kraju, temu prebacujem u Aquascaping forum, a nastavak bloga možete pratiti ovdje: LINK
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 02-10-2008 23:04
Evo update u malo ve?oj rezoluciji:

Ovim kriptama u pozadini (C. crispatula var. balansae i C. retrospiralis) vrhovi listova su se po?eli uvijajti...:aquascaper:
Ima li ko iskustva s time, zašto se to doga?a?

Pošalji privatnu poruku
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Reputacija: [ +12 ]
Registrovan: 09.03.07
Upisano u 02-10-2008 23:18
happy
Sve je prilicno OK i radjeno je koliko vidim na dosta detalja, ne izgleda mi kao jednostavna postavka, ali retko koja mi tako i izgleda happy
Nego mene zanima nesto hipoteticki, a pitanje se izrodilo nakon posete tvom blogu: da radis MEGA projekat sad, sve ispocetka, sta bi promenio u odnosu na sve ovo happy
hejhej
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 03-10-2008 00:01
Prvo što bi promjenio bi bilo budžet za cijeli projekt (sa bar jednom znamenkom više)happy Tada bi dimenzije tanka bile bar 160x80x70cmcool :megaloman:
Onda mi vjerojatno nebi bio problem uzeti šleper Seiryu kamenja i Red moorwooda, i složiti hardscape po prvobitnoj zamisli.
A ako pogledam ovako realno onda nebi skoro ništa mijenjao, jedino možda ovu mrežu za komarce... stavio bi neku sa malo ve?im rupama, bar 3mm (ova je oko 1.5mm). A blog, ma to je zeka peka :boske:
Pošalji privatnu poruku
tetris
ÄŚlan

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 02.01.08
Upisano u 07-10-2008 16:00
rastamane, da ne zameris sto ja ovako laicki komentarisem, ali malo mi odudaraju ove dve grupe kamenja po boji. pretpostavljam da ce se to srediti kad se jos bilje razraste, ali mi to jedino trenutno malo bode oci. desna strana mi se vise svidja od leve...
A krispatula se i kod mene krivila, a akvarijum je bio 20 litara. Bem li ga zasto...
Izmenio Rastaman u 07-10-2008 17:58
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 07-10-2008 18:06
Slu?ajno sam ukucao poruku u tvoju. :sorry:

Zašto bi zamjerao, ja i ?ekam da neko da neku kritiku... happy
Tako je, i meni se to ne svidja, a i ve? sam napisao da je cijeli projekt totalni promašaj. Izme?u ostalog i radi toga.
Ta plavkasta boja je ustvari prirodna boja Seiryu kamenja. To sam se prije glupirao i o?etkao samo jedan kamen iz zeke. Kasnije sam radi Peke morao o?etkati još njih par, jer Peko je Japaner, a japaneri uvijek kamenje slazu u neparnom broju. Ja sam mu govorio da je i broj 1 neparan broj, ali on je tupio da najmanje 3 kamena moraju sa?injavati kompoziciju, jer kao, samo jedan kamen bode u o?i. Predložio sam mu da stavi zaštitne nao?ale, ali ni tada me nije poslušao... :smiley23: Tada mi je pukao film, uzeo sam centralni kamen i pogodio ga u oko. Kada se vratio iz bolnice rekao mi je da sam imao pravo, i da kamenje bode u o?i samo ako je izvan akvarija. haha
Malo sam odlutao :sorry:
Eto to sam zabrljo, nadam se da ?e se uskladiti te boje, to oribano kamenje mi nekako umjetno djeluje. Ali nije samo do boje, to što kažeš da ti se desna strana više svi?a, vjerojatno zbog bogatije teksture kamenja. E to je jedino što je planirano (koliko-toliko), jer izbor kamenja koji sam imao na raspolaganju, je to što se vidi u akvariju.
Za sada još ne?u re?i zašto je tako, jer onda vise nebi bilo "Mystery of the Forest" cool

E što se ti?e ovih iskrivljenih Kripti, kažu na APC-u da je to normalno za tu biljku, samo više CO2 i svjetla pa raste bolje.:Thumb: Ali pošto ne želim pretjerivati sa svjetlom, samo ?e duže trebati da izrastu na kona?nu visinu. Ovaj akvarij ne?e biti za finalno fotografiranje najmanje još godinu dana.hejhej
Pošalji privatnu poruku
tetris
ÄŚlan

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 02.01.08
Upisano u 07-10-2008 20:48
Upravo tako, kamenje je mnogo bolje na desnoj strani, a granje na levoj. Necu da ti pametujem mnogo, ti sigurno bolje znas od mene, ali sad mi se mota po glavi gomila kombinacija. Daleko od toga da ti predlazem da to uradis, ali mi se nekako cini da bi najlepse bilo da se prebaci vecina drveta ba desnu stranu, odstrani plavo kamenje i sve uredi sa padom sa desna na levo. Cisto mastam, posto je ovakav akvarijum meni odavno zelja, a svo vreme petljam sa nekim minijaturama...
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 10-11-2008 15:57

Izvadio sam stream pumpe jer su izbacivale previše CO2 iz vode, a umjesto njih sam stavio Eheim compact 1002 protoka 1000l/h. To je samo privremeno dok ne na?em bolje rješenje... Pove?anje koncentracije CO2 imalo je pozitivan u?inak na biljke, ali i na alge (BBA i GSA). Ubacio sam dva sijamska majmuna Crossocheilus siamensis i poja?ao gnojenje, tako da je sve pod kontrolom za sad. Trenutne dnevne doze gnojiva su: 0.15ppm PO4, 1.5ppm NO3, 2ml Seachem Flourish i 7ml Easy Carbo. Uskoro slijedi i sre?ivanje prednjeg plana.

Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 10-11-2008 20:14
Video sam ju?e na blogu, razzrazzrazzrazzrazz
Pošalji privatnu poruku
Renta
ÄŚlan

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 11.05.07
Upisano u 11-11-2008 00:47
Meni se jako svi?a ideja, iako mislim da si pogriješio sa balansaeom. Jednostavno mi ne paše u ovom postavu.
Pošalji privatnu poruku
Rastaman
ÄŚlan

Upisano u 11-11-2008 20:11
Da to je totalni promašajhappy Trebala je biti zelena... Kupio sam je kao Cryptocorine balansae, i što je najtragi?nije u emerznoj formi je zelena. To je tako kad kupuješ kod koman?erosa! :boske:

Sljede?a misija je obrezivanje kripti:aquascaper:
Staro liš?e koje je raslo na po?etku je ustvari prijelazna forma iz emerznog u vodenu formu. Obi?no je manje i druga?ijeg oblika, a kako je raslo dok se biljka još nije ukorijenila, malo je i deformirano. :bad:

I frontalna sa svijetlom pozadinom:

Pošalji privatnu poruku
Stranica 1 od 3 1 2 3 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
OdrĹľavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisničko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatražite novu OVDE.

Gosti: 35
Nema ÄŤlanova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih ÄŤlanova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji ÄŤlanci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,