POÄŚETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma April 13 2021 03:45:27
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | AKVARISTIKA - RAZNO | Akvaristika - Ostale akvarističke teme
Stranica 1 od 2 1 2 >
Autor MOZGALICA
Aleksandar
Administrator

Reputacija: [ +13 ]
Registrovan: 09.03.07
Upisano u 10-07-2008 16:43
Stvari stoje ovako, Kada sam ugradio automatsku zameni vode LINK svima sam se hvalio kako dnevno menjam po polovinu vode u akvarijumu od 300 litara. Pustim da curka voda sa protokom 25 l/h i tako radi 6 sati svakog dana.
6h * 25 l/h = 150 litara
Me?utim kome sam se god pohvalio, svi kažu kako to nije polovina, ve? manje od polovine. Kažu, pa deo te sveže vode iscuri i napolje kroz odlivak, tako da je manje od polovine.
OK, kontam ja to, ali kada sam ljude pitao, pa koliko to vode onda menjam, da bih znao da podesim protok da bude polovina akvarijuma?
Svi su gledali bledo.

Ima li ko ideju, kako to da prera?unam?

Za 6 sati menjenja sa protokom od 25 l/h, koliko se u stvari % vode zameni?

Koliko sati u stvari treba da radi slavina da bi se zamenilo 50% vode u akvarijumu?
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: MOZGALICA
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Reputacija: [ +12 ]
Upisano u 10-07-2008 17:22
Tesko da ce neko tacno da ti odgovori. Ova jednacina bi se resavala preko integrala ili izvoda, cega vec, ali imas i ''ometanje'' jednacine, koja bi podrazumevala da se voda koja udje u akvarijum izmesa homogeno u trenutku, sto nije slucaj, ali jeste verovatno priblizan slucaj ako imas strujanje vode preko spoljnjeg filtera.
Tacno je da to nije polovina. Ako se ne secas integrala, pokusaj da napravis nekoliko grafika tako da mozes da ispratis tendenciju smanjivanja te polovine i objedini rezultate preko krive kojoj ce poslednja tacka da bude kad t tezi nuli To bi ovako bilo na primer, gde imamo konstantu tih 300l. Ja se ne secam integralnih funkcija, pa cu seljackom metodom pokusati da pomognem u resavanju mozgalice

grafik1: promena 150l, odjednom u t1, procenat 50%

grafik2: promena 75l u t1, 75l u t2,
procenat w(t1)=25%,
izlivanjem kod promene u t2, ti izlivas i 25% od onih 75, sto je 18,75.
150-18,75=131,25, 131,25/300=0,43,75
znaci imamo sad 43,75%

grafik3: u t1=50l, u t2=50l, u t3=50l
istakanje br1. (1/6)*50=8.33l je prvi gubitak, tj. umesto 100l ulili smo 91,67.
istakanje br.2 (1/6)*91,67=15,28
15,28+8,33=23,51
150-23,51=126,49
126,49/300=0,421
znaci sad imamo promenu od 42,1. procenta.

Ja necu dalje racunati, ali vidis otprilike kako ce da ide ta linija na grafiku. Mozda ima neka greska u racunu, jer sam na brzinu racunao, ali mislim da ova logika moze da ti da priblizne rezultate.
Izmenio Akvarijum Centar Coa u 10-07-2008 17:24
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 10-07-2008 18:03
Logika ti je odli?na.
Kod integrala koji se ne mogu rešiti koriste se sli?ne metode grafi?kog, tj tabelarnog rešavanja.
Da ovo moje dodavanje od 150 litara izdeliš na ovaj tvoj na?in na 150 dodavanja od po 1 litar, pretpostavljam da bi dobio rešenje koje ne odstupa za više od 1%. Me?utim, potrebno ti je 5 dana ra?unjanja za tako nešto, ili pak da na?eš nekog da ti to odradi u Mat Lab-u, što bi znatno ubrzalo postupak.
I, naravno da na po?etku trebamo da idealizujemo uslove, kao što si i uradio.

Ima li neko drugu ideju?

Koliko sati u stvari treba da radi slavina da bi se zamenilo 50% vode u akvarijumu?
Pošalji privatnu poruku
nekv
ÄŚlan

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 19.03.07
Upisano u 10-07-2008 18:08
au bre ljudi, al komplikujete...
zamenis 150L od 300 sto je polovina, zbog tog mesanja i odlivanja ustvari dobijes manje od 150l sveze vode... e ali nemas ti 300l u akvarijumu, kad oduzmes koliko ode na podlogu, filtracioni materijal (a, boga mi, i tiganji zauzmu dostahaha)... vec ima nesto manje vode pa mu to dodje oko 50% ... lele, da procita sad ovo neki matematicar... :boske:
www.ekatarina-velika.com Pošalji privatnu poruku
deep blue
ÄŚlan

Registrovan: 24.08.07
Upisano u 10-07-2008 18:28
nekv je napisao/la:
au bre ljudi, al komplikujete...
zamenis 150L od 300 sto je polovina, zbog tog mesanja i odlivanja ustvari dobijes manje od 150l sveze vode... e ali nemas ti 300l u akvarijumu, kad oduzmes koliko ode na podlogu, filtracioni materijal (a, boga mi, i tiganji zauzmu dostahaha)... vec ima nesto manje vode pa mu to dodje oko 50% ... lele, da procita sad ovo neki matematicar... :boske:

Nekv je zaista u pravu,ti nemas 300l vode u posudi(debljina stakla,nivo vode,podloga i filtr.materijal kada se odbiju tek tad dobijas neto kolicinu vode,lupam ako imas 300l mereno spoljnim dimenzijama lako je moguce da unutra imas pravih 250l).Mozda upravo (pod uslovom da imas konstantnih 150l/dan) ta kolicina koja manjka do 300l kompenzuje odlivanje vode sa uslovno receno starom i na kraju ti dobijes tvojih oko 50% promene vode.Odlicno Nekv.Naravno ovo je daleko od preciznog podatka.
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 10-07-2008 19:41
Kakve veze ima koliko moj akvarijum ima litara vode sa ovim zadatkom ?!?!
Pa, u prvom razredu osnovne škole decu u?e : Ako ti imaš pet jabuka i ja ti uzmem dve koliko tebi jabuka ostaje? A jadnom detetu se više jedu jabuke nego što mu se u?i matematika.
Mada, zemunac bi na to dao odgovor: Kome ti uzmeš dve jabuke???? biggrin

Moj stakleni filter ima 45 litara, mada to još uvek ne ?ini 300 litara vode u sistemu, jer sa 8cm podloge, i da ga napunim do vrha, teško da bih imao 280 litara vode ukupno.
U svakom slu?aju Mozgalica stoji otvorena. (a suvišne i neozbiljne komentare ?u kasnije svakoko obrisati iz ove teme)

Pošalji privatnu poruku
chelydra
ÄŚlan

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 27.03.08
Upisano u 10-07-2008 20:47
25%
12 sati

Pogresno, ajd da razmisljam na glas.

Za 6 sati se na 300l doda 150l. 150l se odlije i to stara i nova voda u odnosu 300:150, tj. 2:1, ili ti 100l stare i 50l nove. 100l stare vode je 1/3 od pocetnih 300l. Dakle rekao bih da je zamenjena 1/3 vode.

Ovo 12 sati je mislim korektno. Tj ako dodamo 300l vode na 300l, 300l se prelije i odnos je 150:150, tj izlije se 150l nove i 150 stare, sto je 50% zamene.
Izmenio chelydra u 10-07-2008 22:02
http://www.kornjace.blogspot.com/ Pošalji privatnu poruku
vladah
ÄŚlan

Registrovan: 14.01.08
Upisano u 10-07-2008 21:12
Ja bih to resio dodavanjem nekog agensa u svezu vodu i nakon 6 sati dolivanja izmerio % agensa u akvarijumu i dobio realnu vrednost izmene vode.

Ova matematika mi je puna minimalno maksimalnih srednjih vrednosti ..
koje nemaju veze sa realnom zamenom a ona ti je svakako najvaznija.
Pošalji privatnu poruku
vladah
ÄŚlan

Registrovan: 14.01.08
Upisano u 10-07-2008 21:59
Aleksandar je napisao/la:

Minimalno 0 % ... maksimalno 50 % .. prosek 25 % .. stanje u akvarijumu = 75n + 225s
(n= nova voda .. s= stara voda)

Sledi da je tebi potreban prosek od 50 % da bi imao zamenu kakvu zelis, tj. 150 lit. na 6 sati.
Da bi duplirao prosek povecaj ulivenu vodu x2.

Pitanje je samo da li je prosek merodavan u ovakvim racunicama
obzirom na okolnosti.
Pošalji privatnu poruku
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Upisano u 10-07-2008 22:34
Najbolje je ipak uraditi eksperiment. Ne pada mi nista jednostavnije od ovog. Izmeri precizno tvrdocu pomocu metode o kojoj si pisao. Izmeri obe tvrdoce zbog provere.
Ulivaj RO vodu po toj semi 25*6. Nakon toga izmeri tvrdocu i iz toga proracunaj koliko je sveze vode procentualno u sistemu.
Na kraju cemo i mi da se radujemo, sto ce mozak prestati da nas boli od ovoga, ali najvise ce da se raduju diskusi. happy
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 10-07-2008 22:37
chelydra je napisao/la:
25%
12 sati

Za 6 sati se na 300l doda 150l. 150l se odlije i to stara i nova voda u odnosu 300:150, tj. 2:1, ili ti 100l stare i 50l nove. 100l stare vode je 1/3 od pocetnih 300l. Dakle rekao bih da je zamenjena 1/3 vode.

To bi bio slu?aj kada bi akvarijum imao 450 litara, a u sebi imao stare vode 300 litara.
Pa da dolijem 150 litara, sve to izmešam i odlijem potom 150 litara.
To nije rešenje zadatka, ali pristup je druga?iji od ovih do sada.
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 10-07-2008 22:40
SVITAC je napisao/la:
Ja bih to resio dodavanjem nekog agensa u svezu vodu i nakon 6 sati dolivanja izmerio % agensa u akvarijumu i dobio realnu vrednost izmene vode.

To i jeste filozofija kojom ?e se voditi matemati?ki prora?un.
Zamislimo da sipamo supstancu B neke odredjene koncentracije, recimo 1 mol/dm3, i na kraju nam samo treba podatak koja je koncentracija supstance B u akvarijumu da bi smo prera?unali koliko smo u stvari vode promenili.
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 10-07-2008 22:49
Coa je napisao/la:
Najbolje je ipak uraditi eksperiment. Ne pada mi nista jednostavnije od ovog. Izmeri precizno tvrdocu pomocu metode o kojoj si pisao. Izmeri obe tvrdoce zbog provere.
Ulivaj RO vodu po toj semi 25*6. Nakon toga izmeri tvrdocu i iz toga proracunaj koliko je sveze vode procentualno u sistemu.
Na kraju cemo i mi da se radujemo, sto ce mozak prestati da nas boli od ovoga, ali najvise ce da se raduju diskusi. happy

Matemati?ki model koji ?u na kraju prikazati kroz prora?un bi predstavio idealno stanje stvari.
Ali, i ova Coina ideja bi mogla da do?e do punog smisla, jer bi na taj na?im mogli da vidimo koliko odstupa matematika od realnog sistema kao što je akvarijum.
Jedna stvar od koje matematika u ovom slu?aju polazi je da se akvarijum ponaša kao Proto?ni Reaktor sa Idealnim Mešanjem (PRIM)
Dakle, mi ovde predpostavljamo da kako dodamo prvu kapljicu vode u akvarijum, da je ona u trenutku idealno pomešana sa svom vodom iz akvarijuma i da ve? jedan njen deo po?inje da izlazi napolje.
A to u akvarijumu nije slu?aj. Ja vodu dolivam u ?istu komoru filtera a odlivam iz prljave, tako da ?e pro?i odreženo vreme dok ta vode ne po?ne da se meša u akvarijumu.

Coin eksperiment bi pokazao (a možda ?emo ga jednom i isprobati) da je zamenjeno više vode nego što ?e to pokazati matematika.
Akvarijum jednostavno nije idealan sistem. A kao takav nema idealno mešanje, ima mrtve zone u kojima nema mešanja, a i samim tim da imam filter sa dve komore i akvarijum, ovaj sistem bi možda bilo bolje aproksimirati sa tri povezana sistema sa idealnim mešanjem. To bi bila takozvana kaskada od tri reaktora.
Ali, polako....
Pošalji privatnu poruku
deep blue
ÄŚlan

Registrovan: 24.08.07
Upisano u 10-07-2008 23:27
Coa je napisao/la:

Matemati?ki model koji ?u na kraju prikazati kroz prora?un bi predstavio idealno stanje stvari.
Ali, i ova Coina ideja bi mogla da do?e do punog smisla, jer bi na taj na?im mogli da vidimo koliko odstupa matematika od realnog sistema kao što je akvarijum.
Jedna stvar od koje matematika u ovom slu?aju polazi je da se akvarijum ponaša kao Proto?ni Reaktor sa Idealnim Mešanjem (PRIM)
Dakle, mi ovde predpostavljamo da kako dodamo prvu kapljicu vode u akvarijum, da je ona u trenutku idealno pomešana sa svom vodom iz akvarijuma i da ve? jedan njen deo po?inje da izlazi napolje.
A to u akvarijumu nije slu?aj. Ja vodu dolivam u ?istu komoru filtera a odlivam iz prljave, tako da ?e pro?i odreženo vreme dok ta vode ne po?ne da se meša u akvarijumu.

Coin eksperiment bi pokazao (a možda ?emo ga jednom i isprobati) da je zamenjeno više vode nego što ?e to pokazati matematika.
Akvarijum jednostavno nije idealan sistem. A kao takav nema idealno mešanje, ima mrtve zone u kojima nema mešanja, a i samim tim da imam filter sa dve komore i akvarijum, ovaj sistem bi možda bilo bolje aproksimirati sa tri povezana sistema sa idealnim mešanjem. To bi bila takozvana kaskada od tri reaktora.
Ali, polako....

Verovatno ce na mesanje uticati i temperatura tecnosti u posudi i ona koja se doliva.........mozda cak i pod kojim je uglom ribica mahnula repom ispred odliva itd.haha
Pošalji privatnu poruku
jurken
ÄŚlan

Registrovan: 13.03.07
Upisano u 11-07-2008 00:20
Ja bih racunao kako se menja stanje(odnos stare i nove vode) iz sata u sat (najbolje bi bilo iz minuta u minut zzz ako ima neko blesav haha ):

1. sat (300-25)275 S : 25 N = 11:1, izbaceno oko 23l stare i 2l nove vode
2. sat (275-25+2)252 : (50-2)48 ~ 5:1, izbaceno oko 20,8l stare i 4,2l nove vode
.
.
.
6. sat 170 : 130 ~ 1 : 0,76 izbaceno oko 14l stare i 11l nove

Kad saberemo, dobijamo da otprilike 40-50l nove vode otekne uz staru, pa bi po tome trebalo da ostavis da ti sistem radi bar jos 2 sata.

Sam racun koji sam dao je malo netacan jer sam ga izvodio samo stavljanjem odnosa stare i nove vode (npr za 6. sat mi je proporcija bila 150:150, ali sam onda odokativno ubacio vrednosti za odsutu vodu, pa dobio 170:130, a kome je ovo jasno i ne mrzi ga, nek svede sve natenane, ako mislite da ovo ima smisla)

Naravno, podrazumevaju se idealni uslovi, znaci da proporcionalno otice ista kolicina stare i nove vode.

Sad sam mnogo umoran pa cu sutra mozda sve ovo natenane da pogledam opet.
Pošalji privatnu poruku
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Upisano u 11-07-2008 01:31
Evo jos jedne mozgalice, pre svega za Aleksandra, jer je polozio termodinamiku. Skoro nepotrebne, ali zanimljive.
Uzmes litar destilovane vode cija je temperatura 5 C, i litar destilovane cija je temperatura 45 C, pomesas istovremeno, (t tezi nuli) i tako da je u tih dva litara u svakoj tacki novodobijena temperatura ista. Kolika je ta temperatura ?
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 11-07-2008 08:43
Jurken, kada bolje pro?itaš sve do sada napisano, skonta?eš da je Coa dao isti pristup, samo što je on dao ra?un za manji broj menjanja, a mi ovde težimo beskona?nosti, tj idealnom sistemu gde voda curi kontinualno.
Coa Otvori novu temu sa novom mozgalicom. :bad:
Pošalji privatnu poruku
chelydra
ÄŚlan

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 27.03.08
Upisano u 11-07-2008 10:07
chelydra je napisao/la:
25%
12 sati

To bi bio slu?aj kada bi akvarijum imao 450 litara, a u sebi imao stare vode 300 litara.
Pa da dolijem 150 litara, sve to izmešam i odlijem potom 150 litara.
To nije rešenje zadatka, ali pristup je druga?iji od ovih do sada.

Da. Da bi se dobilo resenje preciznije, onda pretpostavljam da se ovako racuna ali se vreme punjenja podeli na manje vremenske intervale. Jer se proporcija stare\nove vode menja sa vremenom. Iz statistike nikad nisam bio jak, al mislim da je za nekog matematicara ovo vrlo lak zadatak.
http://www.kornjace.blogspot.com/ Pošalji privatnu poruku
Akvarijum Centar Coa
Administrator

Upisano u 11-07-2008 14:01
Necu, dosta je jedna ovakva tema godisnje crybabyhappyhappy
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 11-07-2008 17:11
chelydra je napisao/la:
Iz statistike nikad nisam bio jak, al mislim da je za nekog matematicara ovo vrlo lak zadatak.

Deterministi?ki prora?uni rade sa realnim vrednostima i sa matemati?kim jedna?inama, dok Stohasti?ki modeli barataju sa verovatno?om i statistikom.
Rešenje ovog problema nije u verovatno?i i statistici.
Ovo je sistem koji ima realno rešenje ako sistem predstavimo uprošteno i idealizovano.
A, teško da bi obi?an matemati?ar iskopao rešenje za ovakav problem.
Nije u pitanju samo matematika.
U pitanju je razumevanje procesa prenosa mase kroz proti?ne sisteme.
Za ovako nešto je potrebno dosta znanja matematike i poznavanja osobina hemijskih reaktora. biggrin
Pošalji privatnu poruku
Stranica 1 od 2 1 2 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
OdrĹľavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisničko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatražite novu OVDE.

Gosti: 32
Nema ÄŤlanova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih ÄŤlanova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji ÄŤlanci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,