POÄŚETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma January 19 2021 15:04:56
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | BILJNA AKVARISTIKA | Rasveta
Autor T5 neonka od 6w ? Mese?ina
Aleksandar
Administrator

Reputacija: [ +13 ]
Registrovan: 09.03.07
Upisano u 07-08-2008 01:05
Ve?ina akvarijuma ima haube ?ija se rasveta pali i gasi u kompletu. Po sistemu sve od jednom.
Nekada davno, nisam ni gasio rasvetu u akvarijumu. Svetlo je gorelo 24 / 7. U to vreme neznanja i velikih zabluda sam (kao i mnogi) držao low light (sada se tako nazivaju) akvarijume. Ribice se nisu žalile, ali su se zato ostale kolege akvaristi ?udili. Gledano iz današnjeg ugla bilo je to bednih 36w na 180 litara. Akvarijum je danju bio akvarijum, a no?u lampa.
Akvarijumu koji sada držim, nažalost, no?u moram da gasim rasvetu. Najbitniji razlog je taj što je akvarijum u spava?oj sobi, pa rasipa toliko svetla da ne bih uspeo da zaspim dok je rasveta upaljena.
Zato sam pribegao metodi dodavanja mese?ine.
Mese?ina je svetlo koje gori no?u dok je ostatak glavne rasvete ugašen. Nekada je to bila neonka od 18w, ali sam vremenom smanjivao da bi to malo svetla bila stvarno mese?ina. Kako nemam iskustva sa led diodama, najprakti?nije rešenje bila je mala T5 armatura od 6w. Najmanja koju sam našao. Može da se ufesuje u dužinu kra?u od 30cm. I tako je radila i radila celih godinu dana i na kraju umrela. Kako me mrzelo da zbog nje kupujem dodatni tajmer, ona je gorela non stop. Osim što se sama lagano topila, spržile su je 8 neonki od po 18w u maloj i vreloj haubi.
Neonska cev je preživela, ali je elektronika unutar armature crkla. Turski VITO pla?en nekih 4 evra. Koliko je koštao, toliko je i trajao. Bacio sam sve, ?ak i neonku. I ako je radila, po?ela je da gubi boju. I onako se dobija uz armaturu pri kupovini.
Koliko sam lako kupio tu pravu armaturu, pošto sam naleteo slu?ajno, toliko je nalaženje nove takve bila avantura. Kažu da na buvljaku ima sva?ega, ali je bio daleko, pa da njega nisam dogurao. Na kraju sam našao Kineza, VITO po ceni od 7 evra i ugradio ga.
Ve? ušrafljeni drža?i od stare armature nisu pasovali, pa sam morao da ušra?im nove koji su išli uz armaturu. Stari dovod za struju je pasovao.
Mese?ina sada opet tinja u mraku i od akvarijuma no?u pravi lampu.

Slika pozicije u haubi. Osvetljava prednju levu stranu akvarijuma.
Aleksandar dodata sledeća slika:

../forum/attachments/img_7072_2.jpg
1024x768 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: T5 neonka od 6w ? Mese?ina
Aleksandar
Administrator

Upisano u 07-08-2008 01:27
Ove T5 armature od 6w su male i prakti?ne. U kompletu se dobija armatura sa neonkom i poklopcem. Dva kompleta drža?a sa vijcima, kabli za struju i kabli za redno povezivanje. Armatura ima ulaz za struju i sa jedne i sa druge strane. Ako kupite više ovakvih kompleta, treba vam samo jedna uti?nica, ostale se pomo?u kabli?a koji ide u kompletu vezuju redno za nju. (to je u stvari paralelno vezivanje što se struje ti?e, ali....)
Kada je prva armatura crkla, ja sam pomislio da je otišla samo neonka, pa sam po radnjama tragao za cevima, što je tako?e bila potraga bez granica. U jednoj radnji nisu imali celu armaturu, ali su imali cevi. Pa sam za probu uzeo dve cevi razli?itog proizvo?a?a. Potom sam skontao da mi treba i nova armatura.
Cevi koje sam našao.
SYLVANIA standard, 6w, 225mm, 240 lm ? Nema?ka
EUROLIGHT TL6D, 6w, 225mm, 180 lm, daz light (54) made in CHINA
VITO (koji je išo uz armaturu) 6w, T5 DL made in CHINA
Sve tri daju na oko istu boju svetla, samo što silvanija ja?e svetli. Što se i dalo o?ekivati.

../forum/attachments/img_0956.jpg
1024x768 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 13-12-2009 02:07
Posle dobrih godinu dana rada umrela je i ova svetiljka.
Odustajem od jeftinih buvljakaško-kineskih rešenja za mese?inu.
Teško se sve to nosi sa velikom koncentracijom toplote na malom mestu.
U idu?oj konstalaciji prelazim na LED diode kao no?no osvetljenje.
(A mislim i da bi bio red da krenem da ugra?ujem ventilaciju u haube, ali otom-potom)

../forum/attachments/5901.jpg
640x480 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Thalassoma
ÄŚlan

Reputacija: [ +5 ]
Registrovan: 08.10.09
Upisano u 17-12-2009 23:47
Iz mog iskustva sa takvim cevima (armaturama), mogao bih da ti kazem da je imalo sanse da se ne desi ovo "spaljivanje" samo da si skinuo navlaku (difuzor) koja ide preko cevi. Ne samo da to sprecava razmenu toplote pa dolazi do pregrevanja, vec i blokira deo svetla koju daje sama cev.
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 18-12-2009 00:28
Generalno su loši ovi elektronski nosa?i, imam jedno 10ak koji su završili "karijeru", mislim da je prigušnica mnogo bolje rešenje :afro:
Pošalji privatnu poruku
Thalassoma
ÄŚlan

Upisano u 18-12-2009 09:19
Ako mislis na EMG prigusnicu, jeste ona bolje resenje ali mnogo glomaznije i trosi vise struje. A one elektronske, kvalitetne kostaju kao da su napravljene od dragocenih metala. Ja sam dobio "obicne" prigusnice i njih koristim ali samo je dovoljno da ih pipnes pa da ti bude jasno da su energetski rasipnici.
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 18-12-2009 11:30
Thalassoma je napisao:
...da je imalo sanse da se ne desi ovo "spaljivanje" samo da si skinuo navlaku (difuzor) koja ide preko cevi.

Armatura je bila u haubi bez navlake. Nju su više pržile neonke od 18w pored nje nego što se ona sama zagrevala. Kako god, vek trajanja u ovakvoj haubi je do godinu dana. Pitanje je koliko bi izdržala da je svetlela negde na hladnom.

Generalno, sva jeftina elektronska rešenja mi se nisu dobro pokazala gde god je bila velika koncentracija rasvete i toplote. Ovakve neonke same za sebe možda i potraju, ali po toplim hauba ne traju bog zna koliko. Treba ih zaobilaziti u širokom luku.

../forum/attachments/img_5329_1.jpg
800x600 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Nisam bogat da bih kupovao jeftino
Thalassoma
ÄŚlan

Upisano u 18-12-2009 21:27
Aleksandar je napisao/la:
Thalassoma je napisao:
...da je imalo sanse da se ne desi ovo "spaljivanje" samo da si skinuo navlaku (difuzor) koja ide preko cevi.

Generalno, sva jeftina elektronska rešenja mi se nisu dobro pokazala gde god je bila velika koncentracija rasvete i toplote. Treba ih zaobilaziti u širokom luku.

Slazem se sa tobom. Ja sam sada kupio neke SUN SUN T5 cevi ali moram da priznam da sam prilicno skeptican jer su dosta jeftine. No, videcemo... U svakom slucaju, ona kupovna armatura jeste jedno komforno resenje ali ocigledno ne i dovoljno dugotrajno.
Pošalji privatnu poruku
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
OdrĹľavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisničko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatražite novu OVDE.

Gosti: 27
Nema ÄŤlanova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih ÄŤlanova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji ÄŤlanci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,