POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma January 21 2020 12:11:38
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | AKVARISTIKA - RAZNO | Akvaristika - Uradi sam - DIY
Autor Dodavanje T5 rasvete u kineski aq
bio_biofizicar
Član

Reputacija: [ +19 ]
Registrovan: 10.02.09
Upisano u 11-02-2010 01:31
Evo kao sto obecah da napisem.

Montirao sam dodatne T5 cevi u svoja 2 SUNSUN akvarijuma.
Prvi je sirine 60cm i originalno je imao 2x24wT5- dodao sam jos jednu i DIY el balast.
Drugi je sirine 80cm i originalno je imao 2x24wT5- dodao sam jos dve i kupovni el. balast 2x24w.

Od opreme potrebno je: kabl, srafcici, prekidac, kontakt nosaci za T5 cevi (sve ovo je po par desetina dinara po kom) i elektronski balast (el. prigusnica) DIY ili kupovni...
Od alata potrebno je: srafciger, lemilica, busilica, makaze, noz, izolir traka.

Procedura:

-odvrnuti puno srafova i skinuti zastitni providni poklopac lampe, zatim skinuti neonske cevi...
-Podignuti reflektujuci lim. Sa druge strane nalazi se 2x24w el balast pricvrscen za lim, kablovi i pristup zadnjoj strani prekidaca.
Na SUNSUN haubama pored original prekidaca postoji i mesto predvidjeno za jos jedan sa poklopcem. Izvaditi (gurnuti) poklopac i ubaciti kupljeni prekidac. (mogu se naci identicni prekidaci po elektro radnjama samo sto sa gornje strane nemaju gumenu zastitu od kvasenja. (vidi sliku) Ja sam oba prekidaca paralelno vezao na isti kabl za napajanje.
-rastojanje izmedju originalnih nosaca neonskih cevi na manjem aq je bilo manje od potrebnog za ubacivanje dodatnog nosaca. Reflektujuci lim je tanak i obicnim makazama sam prosirio pravougaonu rupu tako da mogu da napravim mesta za dodatni nosac u sredini. Ubacio sam dodatni nosac, a sa druge strane sraficima pricvrstio (na izbusene ruice u limu) DIY el.balast pored postojeceg (ima vise nego dovoljno mesta). Sve spojio po odgovarajucoj elektricnoj semi, zalemio, izolovao i vratio na mesto...
-U vecem aq ima dovoljno mesta i za 3 dodatne cevi. Ja sam postavio 2 sa spoljne strane od originalnih u cik cak. Nosace neonki sam ucvrscivao srafcicima na lim kroz novo izbusene rupe (nisam mora da secem). Sa druge strane lima po sredini su pricvrsceni el. balasti.Obzirom da je ovde rasvete vise i da su jaci el. balasti izbusio sam i rupe za ventilaciju na bocnim stranicama neprovidnog dela kucista lampe. Neznam da li je ovo pametno obzirom da sam narusio hermeticnost, ali plasio sam se da ce kineska plastika poceti da se krivi od prevelike toplote.

OPREZ pri radu sa reflektujucim limom - izuzetno je ostrih i neobradjenih ivica - ja sam kasapio prste bar 5 puta.

-pre konacnog vracanja providnog poklopca i beskonacnog broja srafova koji ga drze proveriti da li sve radi...

Levo na slici je prikazano kako su postavljeni nosaci 3 u redu (manji aq), a desno 4nosaca u cik-cak (veci aq)
bio_biofizicar dodata sledeća slika:

../forum/attachments/lampe.jpg
799x563 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Dodavanje T5 rasvete u kineski aq
bio_biofizicar
Član

Upisano u 11-02-2010 01:44
I kad vec pomenuh DIY elektronski balast za T5 evo kako sam ga napravio od stedljive sijalice po Krckovom uputstvu uz malu modifikaciju,

Krckovo uputstvo:
Opisna obuka rastavljanja tedne na najjednostavniji na?in da do?ete do plo?ice sa elektronikom bez ote?enja :
1 . uvu?i tanak metalni predmet ispod gornjeg plasti?nog poklopca na kome se nalazi staklena cev .
2 . podi?i poklopac da se odvoji delimi?no od dela na kome je sijali?no grlo (donji plasti?ni )
3 . povu?i za staklenu cev lagano , da se otvori sklop .
4 . o?trim predmetom ise?i ?etiri ice koje ulaze u staklenu cev , do same cevi .
5 . izvaditi okruglu polo?icu od pertinaksa i otse?i dve ice koje su zaletovane za unutranji metalni deo sijali?nog grla , do samog metala .
Vaa elektronska prigunica je spremna za dalju pripremu . Pozdrav
.......

Ispratio sam Krckovo uputstvo za rasklapanje i sklapanje sa jednom malom izmenom. Nisam sekao donje zice vec sam celu prigusnicu ostavio u njenoj originalnoj kutijici i zasafio je u sijalicno grlo. Na gornjem poklopcu sijalice razbio sam spiralnu cev i tuda provukao zice koje idu ka neonki. Na ovaj nacin i oni koji trenutno u svojim haubama imaju sijalicna grla mogu da se poigraju sa T5 neonkama. Prigusnice zasafe u sijalicna grla, a neonke zakace u haubu plasticnim drzacima za kablove od 5din komad. (sve kao na slici). Ko hoce moze rupe oko kablova na poklopcu prigusnice zaliti silikonom zbog vlage. Ja nisam jer mi stoji unutar fabricke lampe u haubi.
Rasturao sam filips tornado od 23W i 400din na buvljaku . Neonke sijaju potpuno isto sa ovom prigusnicom i na originalnim kineskim.

Ovako upakovanu prigusnicu mozete usafiti u bilo koje sijalicno grlo, pa i van haube, cak i u lampu pored aq. Bitno je samo da zice od prigusnice do neonke budu dovoljno dugacke i na drugom kraju da budu kleme koje ce te nabiti na kontakte od neonke....

../forum/attachments/pb180091aa.jpg
713x600 [JPG]

Izmenio bio_biofizicar u 11-02-2010 01:47
Pošalji privatnu poruku
mikimnbgd
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 11.01.10
Upisano u 11-02-2010 08:14
Bio pa imas na OTC-u takozvanom buvljaku u prvom redu original prigusnicu za T5 za 200 din namig
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Reputacija: [ +13 ]
Registrovan: 09.03.07
Upisano u 11-02-2010 09:49
Moe li slika i karatkteristike tih T5 prigunica sa buvljaka.
Nedavno sam prevrnuo grad na glava?ke i niko nije imao T5 prigunice od 39W (a ni bilo koje druge T5).
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 11-02-2010 10:44
Tamo gde sam imao buvljacki "original" Horoz za jednu T5 od 24W izgorela su mi dva jeftina "originala" za par meseci pa sam odradio ovu DIY varijantu da ne rasturam haubu svako malo...
Za veci aq uzeo sam Vossloh-Schwabe 2x24W oko 1200din +/- neki din.
Postojeci sistem za sada sljaka bez problema...
Pošalji privatnu poruku
Brainman
Administrator

Reputacija: [ +7 ]
Registrovan: 08.03.07
Upisano u 11-02-2010 11:59
Ova ideja sa dra?em je :Thumb:
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 11-02-2010 12:03
Evo nasao sam i jednu sliku haube veceg SUNSUN aq (80x40x40xm) pre aktiviranja i sastavljanja.
Na slici se vidi Vossloh-Schwabe 2x24W el. prigusnica (crvena strelica) i moze se uporediti velicina. Pored je kutijica od Horoz el prigusnica (plava strelica) koje su pregorevale u manjem aq. Prigusnice stoje nabacane u prostoru integrisanog krovnog filtera haube sa cije se strane nalaze i elektro utikaci.
Crveni ram je polozaj lampe u haubi sa donje strane, a vidi se i polozaj prekidaca pre ugradje mog dodatnog prekidaca... U ovaj uramljeni prostor stale su sve cetiriT5 cevi, a ima mesta i za petu...

../forum/attachments/elprig.jpg
640x341 [JPG]

Izmenio bio_biofizicar u 11-02-2010 16:06
Pošalji privatnu poruku
sloba Z
Član

Reputacija: [ +1 ]
Registrovan: 01.02.10
Upisano u 11-02-2010 20:05
daj napisite gde ima da se nadu prigusnice od 21 w i 39 w ceo grad prodjo a nigde ih nema ??? bio sam na buvljaku na novom bg u i nema ??? i takodje gde ima drzaca za T5 cevi ???
Izmenio sloba Z u 11-02-2010 20:08
pav.ke@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 204
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,