POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma December 06 2019 02:08:07
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | AKVARISTIKA - RAZNO | Akvaristika - Oprema za akvarijume
Autor SILIKON - Lepak za spajanje akvarijuma
Aleksandar
Administrator

Reputacija: [ +13 ]
Registrovan: 09.03.07
Upisano u 22-08-2008 14:11
Nekada davno (pre nekih 15tak godina) kada je akvaristika na ovim prostorima bila velika misterija, akvarijume su uglavnom lepili stakloresci i ?ike koje dre akva radnje. U to vreme bilo je veoma malo velikih akvarijuma, (pri ?emu je veliko sve preko 200 litara) a filozofija lepljenja malih akvarijuma je bila kako ga zalepiti a da se ne razlepi.
Silikonski lepkovi su ve? uveliko potisnuli stari na?in sklapanja akvarijuma po sistemu metalni okvir i git da sve to ne pusti vodu.
Nematina u zemlji i izolovanost od sveta su nas ostavili u neznanju i kaskanju za osnovnim znanjima akvaristike.
Sve do nedavno, uglavnom sam sretao male akvarijume lepljene no name silikonima i ljude koji bulje u mehuri?e koji se pojavljuju u spojevima akvarijuma, ?ekaju?i da li ?e akvarijum procureti.
Kako je izolacija poputala, a platena mo? stanovnitva rasla, tako su i cene uvoznih silikona po?ele da se izjedna?avaju sa cenama doma?ih brendova.
Doma?i brendovi u nemogu?nosti da imaju svoju osnovnu proizvodnju, bazirali su punjenje tuba silikona raznim inostranim smeama koje su razblaivali raznim puniocima. Samim tim, takvi silikoni odra?ivali su posao za zaptivanje kopatila, ali su bili daleko od upotrebne vrednosti u gra?evinarstvu ili lepljenju akvarijuma.
Kako su se vremena menjala, tako je i srpska akvaristika napredovala.
Mada su se Srbi i dalje vozili politikom, to jeftinije to bolje.
Do nedavno naj?e?e hvaljen i kori?en silikon bio je slovena?ki TKK za akvarijume. Imao je potrebnu gustinu, dobro je smrdeo na sir?e(to bi rekli stakloresci), ali se i kod njega javljao problem pojave mehuri?a. Ali, ako na tubi pie da je za Akvarijume, onda je to prava stvar (bar tako razmilja na prosti narod)
Veliki magovi lepljenja akvarijuma su potom provalili Soudal, silrub AQ, i od milote mu dali naziv belgijanac. Pokazao se boljim, jer pri lepljenju nije davao mehuri?e, a i sam trip da je iz uvoza, davao je ljudima dovoljno samopouzdanja. Njegova mana je bila nedostupnost po lokalnim farbarama. Osim Soudalovog predstavnitva u Beogradu, skoro ga nigde nije bilo, pa je lokalnim magovima lepljenja bilo lako da ?uvaju tajnu belgijanca.
Svi ostali lepkovi koji su u klasi ili bolji, morali su se kupiti vani, a i cena im je bila minimum 2 do 3 puta ve?a, to je prose?nog srbina odmah odvla?ilo od misli u tom prvacu, jer, to jeftinije, to bolje.
Dodue bilo je tu raznih akvaristi?kih magova koji su se dosetili da je Beograd sa svojom platenom mo?i idealno mesto za ianje ovaca, pa su dre?i na policama svojih radionica te neke skupe i uvozne silikone, papreno napla?ivali svoju ruku za lepljenje, ne vezano to su akvarijumi i dalje bili lepljeni ovim jeftinijim silikonima. Na kraju krajeva, nije silikon taj koji ?e drati vodu, ve? kvalitet stakla, na dovoljno ravnoj polici.

Da se vratim osnovnoj temi, pitanje je za one koji su lepili akvarijume, kojim silikonom su ga lepili i kako se pokazao?

Pitanje je prosto, jer osnovna logika sklapanja akvarijum nalae da silikon kojim se lepe stakla za akvarijum treba da bude ne fungicidni (jer se takvi lepkovi koriste za kupatila da se na njih ne lepi bu?) i da budu acetatni, to gu?i to bolji.
Ja sam jednu od svojih grdosija lepio neutralnim silikonom, koji svi izbegavaju i pljuju. Bio je to TKK neutral. Em je bio najjeftiniji na rafu, em je bio gust, jeste smrdeo, ali ne na sir?e, pa nije tipao za o?i kao to umeju acetatni silikoni. Akvarijum nije imao mehuri?i, jer se silikon pokazao prili?no ilavim i jakim. Pa se postavlja pitanje, zato ne lepiti akvarijume neutralnim silikonima?

Tako?e sam nedavno bio u WURH-ovoj radnji i vide njihovo lepilo k+d poliuretanskog sastava. Po sertifikatu dri 18kg mase po 1cm2 spoja. Lepi sve ivo. Drvo za metal, staklo za keramiku.... Video sam i zalepljene uzorke u radnji, prosto sam bio oduevljen. Lepak je gust, dovoljno jak i hvata sve mogu?e glatke povrine. Silikoni se time ne mogu pohvaliti. Pa recimo ako neko rei da zida akvarijum, ovaj lepak bi bio idealan za spoj prednje strane i metalnog okvira, a tako?e i za dihtovanje metalnog okvira i betona ispod njega. Prodavac kae da mu je jedina mana to to nije otporan na UV zrake. Pod UV zracima menja boju, ali mu se ?vrsto?a ne menja.
Bilo bi lepo iskustva o silikonima staviti u jednu temu. Ko eli, ovo je pravo mesto da iznese svoja zapaanja.

belgijanac
Aleksandar dodata sledeća slika:

../forum/attachments/img_0006.jpg
760x768 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: SILIKON - Lepak za spajanje akvarijuma
Aleksandar
Administrator

Upisano u 22-08-2008 14:16
Slovenac
Aleksandar dodata sledeća slika:

../forum/attachments/img_0037.jpg
352x768 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
SnikS
Član

Reputacija: [ +2 ]
Registrovan: 16.11.07
Upisano u 22-08-2008 14:24
Ja sam lepio sa slovena?ki TKK aq od 275 l i za sada nema pojave mehurica,nije promenio boju za evo 3 meseca i sto je najbitnije drzi voduhaha.Nemam nikakve primedbe za ovaj silikon :Thumb:
ivanoi_85@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
deep blue
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 24.08.07
Upisano u 23-08-2008 00:36
Ja sam lepio sa oba i jos po kojim koji nije za aq. namenjen.Hm,nisam nikad primetio da Saudal ostavlja manje mehurica vazduha,mislim da je to do majstora i tehnike lepljenja,mada me uopste nebi cudilo da je to istina,prestao sam da obracam paznju na to:afro:.Neutralni silikon?Lepio sam i njime(pre),akvarijumi drze jos uvek.Zasto sad ne?Nevidim nikakav veliki razlog,jeftiniji je tek nesto malo,valjda ljudi koji proizvode silikon za akvarijum znaju zasto ga prave da bude takav kakav jestezzz.Gledaj ovoLINK .Skini filmice ako mozes a onda skini kapu Nemcima:Thumb:Moji mega projekti ce se od sada raditi ovim silikonom,kad dajem garanciju da mogu da spavamhaha
Izmenio deep blue u 23-08-2008 00:37
Pošalji privatnu poruku
deep blue
Član

Upisano u 23-08-2008 00:47
E da vide sam u Merkuru neki pandam ovom WURH-ovom,Bison .....?radi slicne radnje,nalazi se u klasicnoj tubi kao silikoni,cena je nesto oko 780 din,nisam imao vremena da ga bolje proucim ali sam gotovo siguran da je na taj fazon.
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 23-08-2008 01:52
Izgleda da nisam lepo objasnio. Kada sam pomenuo pojavu mehuri?a u sloju silikona, mislio sam na pojavu posle punjenja akvarijuma. Dakle na pucanje silikona pod uticajem natezanja. A skoro svakim silikonom moe da se izlepi akvarijum a da mehuri?a nema dok je akvarijum prazan. to je silikon gu?i, to je potrebno manja vetine a da akvarijum bude bolje zalpeljen. Kod slovenca sam video da po?inje da puca i da pravi mehuri?e kada su i pitanju akvarijumi preko 200 litara, to nisam primetio kod Soudala. Dodue, na kraju i jedan i drugi dre vodu, pa mu do?e skoro sve jedno. Ali, kako mi je Soudal dostupan, vie njega preferiram. Na silikonima koji su namenski za akvarijume ne se?am se da pie kod su sastava. Ipak, neka me neko ispravi ako ima tubu silikona u blizini i moe da pro?ita sastav. Akvarijumski silikoni smrde na sir?e, pa je mogu?e da si acetatni, ali da li 100% acetatni, to je pitanje. Koliko se se?am, acetani bre silikoniraju od neutralnih pa su moda zato pogodniji za lapljenje akvarijuma. Ali, ko ?e ga znati. Me?utim, to to neko no name lice kae da je to tako, bez ikakve kvalitetne studije da to potkrepi, to mi ama ba nita ne zna?i. Pa makar to bili i inenjeri u nekoj belgiskoj fabrici za silikone.
Uostalom, zato bi firma koja proizvodi silikon rekla ljudima da akvarijumi mogu da se lepe neutralinim silikonima (koji su su prili?no gusti). Ako ta firma sa druge strane moe da proizvodi i pakuje silikone za akvarijume po duplo ve?oj ceni od ovih prvih. Dovoljno je da taj akvarijumski silikon bude gust, a da smrdi kao da je acetatni, a obi?ni acetatni silikoni nisu dovoljno gusti i izdrljivi. Ipak je trgovac trgovac, a male tajne velikih majstora se skoro uvek skupo pla?aju.
Pošalji privatnu poruku
deep blue
Član

Upisano u 23-08-2008 10:38
Nisam nikad ovo oko mehurica primetiozzzMozda je do susenja,ja svaki susim po principu 1mm-24h i nikad ga nepunim ranije,ma koliko god da je neko dosadan da mu se zuri sa akvarijumom (nije ga imao citav zivot i sad odjednom panika!-sad ili nikad).Sto se tice neutralnog silikona rekoh da sam pravio i da jos drze vodu,moguce je da si u pravu da smo samo ovce za sisanje.....zamisli kako tek moze da bude kad odes kod lekara:smiley15:.Studija...da i ja sam za to ali i to moze da bude vrlo lako namesteno (kapitalizam je kapitalizam) tako da sam prestao da se opterecujem sa tim.Sumarum je da neutralni (ako nisu neki nasi,prepakovani i sl.) drze vodu skroz ok,mada mi se cini da su ovi za akvarijume izdrzljiviji.Imao sam samo dva akvarijuma koja nisam ja pravio 80l i 450l.Oba su pustila vodu posle 4-5 god.A zanam i ko ih je pravio u to vreme i govorio nam da je to "sve isti k.....".Sa druge strane imam kod druga u odgaivacnici akvarijume starije od 10god koje sam ja pravio (i svaki je lepljen sa "belgijancom" posto je on dosta duze prisutan na trzistu od TTK.) i mogu ti reci da se na oko vidi da nisu jos ni blizu pustanaj vode....mozda si i u pravu da je belgijanac bolji kad malo razmislim,nemam ni jedan akvarijum koji je star 10god a lepljen je sa TTK pa da mogu da tvrdimzzz.Znam da ima mojih drugara koji imaju i akvarijume lepljene sa obicnim silikonom pa jos drze vodu cak sam razlepljivao jedan koji je tek posle 25 god pustio vodu.Mozda je taj silikon bio dobar a siguran sam da ima i dosta sranja na trzistu.Nekako mi ovo sigurnije.Mnogo mi je jeftiniji nego parkethahahahahaha
Pošalji privatnu poruku
Aleksandar
Administrator

Upisano u 23-08-2008 23:59
to se ti?e ovog bisona, meni se ?inu da majstori ta lepila nazivaju montani kit. I bilo bi lepo da se oproba za lepljenje akvarijuma, ali, eto, cenovno je 2,5 puta skuplji od belgijanca i to ne bezobojan. Dok je bezbojan 5 puta skuplji. ?ak i da mi se ukae prilika, teko da bih se razbacivao novcem, kada ve? postoji oprobana stvar koja je mnogostruko jeftinija
A to za mehure su u pravu. Gledaju?i tu?e akvarijume lepljene svim i sva?im, primetno je da svi u urbi pune akvarijume 24h do 48h po lepljenju. Ja uvek savetujem ljude da akvarijum ostave nedelju, dve da silikon lepo ispolimerizuje. I, kako ga zalepi, takav je i slede?ih par decenija. Bez mehura i bez curenja. Ma, silikon, ?ak i najbu?aviji, kada dobro zakuca, trpi sve. Treba samo paziti i ne tedeti na staklu, a to je ljudima uvek najve?a boljka.
Pošalji privatnu poruku
deep blue
Član

Upisano u 25-08-2008 16:47
Nije Montage Kit,neki novi je cim odem u Mercur,obavesticu.Hm,da trpe dosta mada ovi budjavi umeju da se raspadnu kao da su truli u kratom roku.
Pošalji privatnu poruku
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 224
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,