POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma November 17 2019 14:24:12
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | MORSKA AKVARISTIKA | Uvod u morsku akvaristiku
Stranica 1 od 2 1 2 >
Autor Sta nam treba za pocetak
igoR_ReefrooM
Administrator

Reputacija: [ +6 ]
Registrovan: 14.11.10
Upisano u 15-01-2011 01:44
Potrebne stvari za pocetak su:

-Akvarijum

-Testovi za vodu sto kvalitetniji (salifert ako je moguce i neki bolji): nitrat-No3, fosfat-Po4, Kh, Ph komplet oko 30e

-Salinomer: cena od 10-40e

-Zivi kamen: odprilike 10% od zapremine aq. cena od 5-12e polovan, 12-18e sveze uvezen

-Cirkulacione pumpe: (stream) potrebna jacina cirkulacije je preko 30x zapremine aq. cena 30-100e polovne, 40-250e nove po komadu, cena zavisi od jacine pumpe i proizvodjaca

-Skimmer: obicno treba da bude bar duplo jaci od zapremine aq. cena od 50-500e polovan, 100-1500e nov, cena isto zavisi od jacine, ovi najskuplji guraju zapremine i po 2000-3000l

-Sinteticka so: 3,3-4,0kg ide na 100l vode, cena od 3-4.5eura/kg

Ako se pravi veci akvarijum onda treba i:

-Sump (donji akvarijum)
-Bulkovi (Bulk head): cena od 3-20eura/kom, treba nam 2-3kom
-Plasticne cevi i ventili: cena 3m cevi oko 5e ventili oko 5eura/kom
-Povratna pumpa: 4x jaca od zapremine cena od 10-100e

Onda pauza od najmanje tri meseca dok se akvarijum ciklira...

-Rasveta: najmanje (glupo gledano) 1w po litri, cena od 50 pa do...

-Testovi: kalcijum-Ca, magnezijum-Mg, cena oko 25e komplet

Ostalo po zelji i mogucnostima namig
Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Sta nam treba za pocetak
igoR_ReefrooM
Administrator

Upisano u 15-01-2011 01:54
Za akvarijum od 100 litara potrebno je najminimalnije za pocetak:

-testovi: 30e

-salinomer: 20e

-zivi kamen 8-10kg: od 60-100e polovan

-cirkulaciona pumpa 3000l/h: 30-50e polovna

-skimer deklarisan od 200-400l: 50-100e polovan

-so 5kg: 15-20e

-rasveta 4x24w: 50e DIY

-370 eura u najgorem slucaju i to naravno zavisi od snalazljivosti i veza po inostranstvu a dosta toga moze i ovde da se nadje cool
Pošalji privatnu poruku
Taja
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 05.04.10
Upisano u 15-01-2011 21:37
moda je bezveze pitanje, ali se ne razumem kao ni mnogo ljudi sa slatkovodnog foruma pa pitam.
zato je neophodno cikliranje od 3 meseca, jer vidim da i za more ima hemije, sa?uvaj boe, ba za to brzo cikliranje?
ta ima na ivom kamenu, i jel se posebno uzimaju sun?eri, meki korali...?
rekao si "u jednom trenutku ali su mi korali bili samo nocu otvoreni" to zna?i ta?
ta je od ovih korala preporu?ljivo kao "preporuka" za po?etnike, ako moe tako da se odvoji?
izvini ako te ovo smara, ali ako ve? mogu nekog da pitam, interesuje me.
:Thumb:
Pošalji privatnu poruku
igoR_ReefrooM
Administrator

Upisano u 16-01-2011 03:36
Naravno da me ne smara zato smo ovde! :Thumb:
1. Cikliranje moze i ranije dq se zavrsi ali da bi se lepo sve potrebne vrste bakterija razvile a i drugi bitni organizmi potrebno je toliko, mada neko savetuje da je potrebno i 6 meseci.
Sve to moze da se ubrza sa hemijom ili uzimanjem vode iz zivog stabilnog akvarijuma ali po mom misljenju je bolje da se bioloski ciklus lepo formira sam. Uzimanje vode iz drugog akvarijuma je mnogo bolja opcija nego ubacivanje hemije ali to je samo moje misljenje sto ne znaci da svako misli tako namig

2. Zivi kamen je pun sitnih organizama i bakterija koje su bitne za biolosku stabilnost. Sundjeri i korali stignu sa kamenom ali u jako maloj kolicini a i njihova cena nije toliko velika da bi to bilo bitno.

3. Znaci da im je smetalo prejako svetlo koje su davale 7 neonki pa su izbacivali polipe samo nocu a danju su bili zatvoreni. To se desavalo samo sa mekim koralima kojima nije potrebno prejako svetlo kao tvrdim. Iz tog razloga sad imam samo 4 lampe.

4. To sto se tice pocetnika to je glupo jer morska akvaristika uopste nije komplikovana ni teska samo ako je covek odgovoran i posvecen! Naj ne zahtevniji korali su meki pa LPS i na kraju SPS Naravno da u svakoj podeli posebno imas zahtevnije i ne zahtevnije vrste.
Pošalji privatnu poruku
Dragan Kinez
Administrator

Registrovan: 09.03.07
Upisano u 16-01-2011 22:23
Evo i ja da se pridruim u ovoj temi jer i mene sve ovo zanima naime pre nekoliko dana sam bio u jednoj akvaristi?koj radnji kod naih severnih komija tamo sam primetio neke akvarijume od 30L do 50L nisu imali nita sem potapaju?e pumpe mada i nije bilo neto mnogo organizama u njima.
Jedna ribica jedan ra?i? i neki meki korali izvinjavam se na ovakvom opisu ali ne bi da se ga?am latinskim nazivima morskih organizama jer mi je to strano, osvetljenje je kombinovano od dve lampe jedna je verovatno oko 6500K a druga je preko 10 000K sude?i po boji lampi.
Ono to mene zanima je da li sam izvukao dobar zaklju?ak iz ovoga a to je da li je mogu?e imati morski akvarijum sa nekim manje zahtevnim organizmima i na taj na?in im obezbediti adekvatne uslove ali sa manje opreme odnosno da se za filtraciju koristi mali potapaju?i filter a ne neki sofisticirani sistem filtracije.
Sli?no kao kod biljnih akvarijuma postoje akvarijumske biljke koje nisu zahtevne i ne zahtevaju dodavanje hemije i CO2 dok nasuprot njima ostale biljke zahtevaju specifi?ne uslove odravanja to naravno iziskuje vie para za opremu.
ne znam da li sam bio dovoljno jasan ako nisam pokua?u u nekom narednom postu da probam da pojasnim :sorry:.
Pošalji privatnu poruku
igoR_ReefrooM
Administrator

Upisano u 16-01-2011 23:51
Naravno, postoje manje zahtevni organizmi koji ce funkcionisti u malom akvarijumu bez mnogo opreme i to ih ima dosta i nista nisu manje lepi i zanimljiviji od zahtevnih.
Najveci neprijatelj malog akvarijuma je temperatura leti koja ne sme da predje 29*, 30* je plafon, naravno da ima i onih koji mogu da istrpe i to ali...

Drugi problem sa tako malim akvarijumom su Po4-fosfati i No3-nitrati. Po4 uspesno vadimo sa fosfat removerom a i zamenom vode a nitrate zamenom vode. Zamena vode u morskom akvarijumu je u proseku oko 10% nedeljno, neko menja vise neko manje. Velike izmene nisu pozeljne da ne bi doslo do disbalansa.
Fosfati koralima nisu pozeljni uopste dok nitrate trpe u velikoj kolicini ali gube drasticno boju u akvarijumu u kom ima nitrata.

Ja sam napravio jedan test akvarijum od 360L bez sumpa samo sa hangon skimmerom koji mi funkcionise vise od tri meseca i u njemu su mi par mekih korala, 29 clownova, voda je stavljena iz mog velikog akvarijuma pre tri meseca i nikad nije promenjena, samo dodajem slatku kad ispari. Filtracija je Zivi kamen 20kg i stream pumpe. Toliko o tome da je morske organizme ne moguce odrzati u zivotu namig
Pošalji privatnu poruku
Taja
Član

Registrovan: 05.04.10
Upisano u 17-01-2011 00:45
Malo sam ?itao proteklih dana o Reef-u i ?ini mi se da nije preterano komplikovano, koliko je moda nesnabdevenost kod nas, ne znam da li sam u pravu, ali to je samo zato to po naim radnjama osim soli ne vidim nita drugo?
Odakle se ti snabdeva?
Kao to si naveo u vezi sa fosfatima i nitratima problem, pa ne znam da li si probao "Dosing Vodka to Lower Nitrate & Phosphate", jer sam ovo ?itao i izgleda da funkcionie, tvoje miljenje ako si probao?
Sajt je
http://melevsreef.com/vodka_dosing.html
Pošalji privatnu poruku
igoR_ReefrooM
Administrator

Upisano u 17-01-2011 01:26
Vodka metodu nisam probao jer nisam imao potrebe ali znam da radi kod drugih

Nema bojazni za Po4 i No3 ako akvarijum nije pre naseljen zagadjivacima a ima dobar skimer i dobru filtraciju a ako stavimo brdo riba a imamo losu opremu i nemenjamo cesto vodu NO3 i PO4 su neizbezni

Bitan je balans! Ali TESTOVI su najbitnija stvar, bez testova (dobrih) morska akvaristika izgleda kao kad slep sedne da vozi auto cool

Evo slika mog test akvarijuma gde ne menjam vodu uopste
No3 20
Po4 0.3

Ribe su super a korali su malo smedji namig
igoR_ReefrooM dodata sledeća slika:

../forum/attachments/photo.jpg
1296x968 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Dragan Kinez
Administrator

Upisano u 17-01-2011 13:47
Igore hvala ti na odgovoru to je onda to kako sam i mislio lepo
Pošalji privatnu poruku
Dragan Kinez
Administrator

Upisano u 17-01-2011 18:59
Setio sam se jo ne?ega ta kada nestane struja na par sati po nekim pri?ama sam na?uo da to moe da bude veliki problem zbog velikog broja mikro organizama u vodi
Pošalji privatnu poruku
igoR_ReefrooM
Administrator

Upisano u 17-01-2011 21:30
Moze da bude veliki problem jer bioloska filtracija se zasniva na zivom kamenu i bakterije koje zive na i u njemu zahtevaju stalan dotok sveze vode obogacne kiseonikom i kad nestane struje pumpe ne rade i bakterije umiru...

A sto se tice riba i korala mogu i po 30 sati da provedu u jednoj kesi.
Pošalji privatnu poruku
Dragan Kinez
Administrator

Upisano u 17-01-2011 22:24
Upravo to me zanima na koji na?in se nestanci struje reavaju sa agregatom akumulatorom pa pretvara? sa 12V na 220V.
Odnosno da li moda zna koliko je vremena dovoljno bez protoka vode da bi mikro organizmi u vodi opstali u nekoj minimalnoj koli?ini da bi nakon dolaska struje i normalizacije protoka vode akvarijum ponovo zaiveo.
Pitam ovo zbog toga jer ukoliko je to neki kra?i vremenski period (to je opet relativna stvar koliko je to kra?i period) a u tom trenutku se nisi zatekao kod ku?e ta onda posle havarije sve ponovo treba da se ciklira ili uz pomo? hemije i dobrog sistema filtracije mogu da se izbegnu ve?e koli?ine nagomilanih mrtvih mikro organizama i da se akvarijum vrati u normalu.

Pošalji privatnu poruku
igoR_ReefrooM
Administrator

Upisano u 17-01-2011 22:55
Ja ih licno ne resavam nikako, desavalo se par puta da nestane struja na par sati i sve je bilo u redu nikakve promene nisam primetio.

Kvalitetni streameri imaju opciju kacenja na 12v to je jedino bitno da bi odrzavali kretanje vode a ostale gluposti tipa skimmer, svetlo itd mogu da ne rade i dva dana nece se nista desiti.
U slucaju da je nema vise od dva dana trebalo bi dozirati Kh i Ca ako je velika potrosnja akvarijuma da korali ne bi usled pada ispod dozvoljenih vrednosti poceli da propadaju.
Pošalji privatnu poruku
Dragan Kinez
Administrator

Upisano u 17-01-2011 23:18
Upravo ovo je ono to me je zanimalo hvala na odgovoru.
Pošalji privatnu poruku
jovan85
Član

Registrovan: 19.02.09
Upisano u 18-01-2011 00:25
Igore, koliki su ti mesecni troskovi za so?? Vidim da u ovom test akvarijumu samo sipas slatku vodu, znaci troskovi za so su 0din ili gresim?
Pošalji privatnu poruku
jovan85
Član

Upisano u 18-01-2011 00:31
E da, zaboravio sam da pitam okvirne cene riba, zvezda , racica... Vidim da imas mnogo klovnova, verujem da nisu ispod 20e komad, a i ne vidjam ih nigde u prodaji...
Pošalji privatnu poruku
igoR_ReefrooM
Administrator

Upisano u 18-01-2011 11:14
Ne menjanje vode nije opcija to se ja samo igram i gledam gde su granice sto ne savetujem nikom! Ja u test aquariumu stalno pratim parametre i kad budu ugrozeni normalno da cu zameniti vodu i dodati sve sto bude falilo u tom trenutku!

Ako mislis na moje mesecne troskove oni su 2.4kg na 10-15 dana. Znaci menjam 15% vode ili ti 60l na 10-15 dana.
Cena soli zavisi od proizvodjaca ja koristim Croreef 3e/kg i Tropic marin proreef 4e/kg.
Cena riba isto zavisi od vrste pa da ne nabrajam previse ali recimo clownovi oko 13-15
Demseli 10-15, tangovi od 40-60, kozice 20-25 itd.
Pošalji privatnu poruku
jovan85
Član

Upisano u 18-01-2011 14:37
Hvala ti na odgovoru, ja sam i predpostavio da postoje solidni troskovi za so na mesecnom nivou, samo sam mislio da bi i to trebalo naglasiti kao informaciju za buduce vlasnike morskih akvarijuma, da ce imati dodatne mesecene trposkove od 15-20 evra za so, cisto da i toga budu svesni! Hvala jos jednom na odgovoru, akvarijum ti je predivan i samo napred!! Ako se ikada i ja odlucim za ovako nesto, znam od koga cu da trazim savet! razznamig :fakehorse:
Pošalji privatnu poruku
Ultrashmele
Član

Registrovan: 16.01.11
Upisano u 18-01-2011 15:36
jovan85 je napisao/la:
Hvala ti na odgovoru, ja sam i predpostavio da postoje solidni troskovi za so na mesecnom nivou, samo sam mislio da bi i to trebalo naglasiti kao informaciju za buduce vlasnike morskih akvarijuma, da ce imati dodatne mesecene trposkove od 15-20 evra za so, cisto da i toga budu svesni! Hvala jos jednom na odgovoru, akvarijum ti je predivan i samo napred!! Ako se ikada i ja odlucim za ovako nesto, znam od koga cu da trazim savet! razznamig :fakehorse:

Hm...nisam siguran da si izveo dobar zakljucak. Prvo, Igor ima veliki akvarijum-ako imamo u vidu more, i veliki sump, zato mu i treba toliko soli tj para. Drugo, on menja vodu jednom nedeljno ali moze i redje da se menja.
Imam akvarijum od 250L bruto + mali sump i menjam jednom u 15 dana izmedju 10 i 15% vode tj oko 20 litara. To je ok litraza za more, imam i sump, sto je pozeljno, a potrosim oko 750-800gr soli po menjanju, tj oko 1,5 kg mesecno. So placam 3e/kg-znaci da me zamena izadje 9 evra mesecno sto po meni nije neka cifra-2-3 piva na nekom splavu.
Prvi morski akvarijum, koji je imao bruto 135L, me je kostao oko 400 dinara mesecno sto se tice soli.

Dakle, ko planira da oformi morski akvarijum, pogotovu neki manji sa manje zahtevnim organizmima koji ne traze ceste promene vode, ne treba da vodi racuna i o ceni soli.
Pozdrav!
Pošalji privatnu poruku
jovan85
Član

Upisano u 18-01-2011 18:52
Hvala na ispravci, zanemario sam litrazu i potrebe!
Pošalji privatnu poruku
Stranica 1 od 2 1 2 >
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 172
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,